HDP’nin ‘Demokrasi Yürüyüşü’ engellerle başladı: ‘Beni ezip geçmen gerek’

Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya ‘Demokrasi Yürüyüşü’ başlatan HDP’li milletvekilleri hemen her noktada engelle karşılaştı. Polis HDP’lileri ablukaya aldı.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri 1 Haziran’da açıklanan “Demokratik Mücadele Programı” kapsamında bugün Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya yürüyüş başlattı. Yürüyüş öncesi polis, partinin Edirne İl Örgütü binasında geniş güvenlik önlemi aldı. Parti binası ablukaya alınırken, bina çevresinde de çok sayıda polis konumlandırıldı.

Polisin engellemelerine rağmen, Edirne kolu yürüyüşü için HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, milletvekilleri ve parti yöneticileri saat 12.00’de Silivri Alışveriş Merkezi önünden hareket etti.


Ankara’ya doğru başlayan yürüyüşü engellemek isteyen polis, TOMA’larla yolu kapattı. Yolun kapatılmasına tepki gösteren HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu polislerle tartıştı. Piroğlu, yürüyüşün sonlandırılması çağrısı yapan polislere ‘Beni ezmeniz gerek’ diyerek cevap verdi.

HDP’nin ‘Demokrasi Yürüyüşü’ kararının ardından Edirne ve Hakkari’nin yanı sıra Tekirdağ, Van ve Kocaeli valilikleri kent girişlerine sınırlama getirmişti.



PERVİN BULDAN: BARIŞ GELENE KADAR DEVAM

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “demokrasi yürüyüşü” öncesi Silivri’de yaptığı açıklamada, yürüyüşlerinin Türkiye halklarına dair olduğuna işaret ederek, “Bu ülkeye barış, özgürlükler, demokrasi gelene kadar bu yürüyüş devam edecektir” dedi.

“Bu yürüyüş sadece Demirtaş ve Yüksekdağ için değildir” diyen Buldan, yürüyüşün aynı zamanda Türkiye halklarının geleceğine dair olduğunu vurguladı. Buldan, şöyle devam etti: “Barış içerisinde özgürlüklerle, demokrasiyle bir arada yaşamasına dairdir. Barış, demokrasiden, Demirtaş’tan, Yüksekdağ’dan bu kadar korkulmaz. Onlar milyonların iradesidir. Bu yürüyüş aynı zamanda Osman Kavala içindir. Bugün AKP hükümeti tarafından açlığa, yoksulluğa, sefalete maruz bırakılan milyonlar içindir. Bu yürüyüş devam edecektir. Bu ülkeye barış, özgürlükler, demokrasi gelene kadar bu yürüyüş devam edecektir.”



HAKKARİ’DE POLİS ABLUKASI

Hakkari kolunda ise polis ablukası vardı.

Yürüyüş öncesi parti binası önünde açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, polis ablukasına tepki göstererek, “Bir araya gelmemize bile izin vermiyorlar. Ancak biz yürekten bağlıyız. Kimse birliğimizi bozamaz. Yüreklerde de sokaklarda da birlikte olacağız” dedi. “Yüreklerimiz bir, halkımızla aramıza hiç kimse duvar öremez” diyen Sancar, “Hiç bir güç imkan ve ihtimal yaratamaz. Bizim yürüyüşümüz darbeye karşı demokrasi yürüyüşüdür. Darbecilik, halkın iradesini gasp etmektir. Halkı zulüm altına almaktır. Darbe sadece tankla, topla yapılmaz. Darbe yargıyı kullanarak, iktidarın imkanlarını kullanarak da yapılır. Her darbecinin ilk işi halkın iradesini gasp etmektir” diye konuştu.
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ