HDP'li vekiller meclis bahçesinde Kobani gözaltılarını protesto etti

HDP’li milletvekilleri, Kobani soruşturmasında partililerin gözaltına alınmasını protesto için Meclis’in yeni yasama yılı açılış törenine katılmadı. HDP’li vekiller, Meclis bahçesinde oturma eylemi başlattı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Kobani soruşturması kapsamında partilerine yönelik gözaltı operasyonlarına karşı Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Mithat Sancar, “Bizler Meclis’in üçüncü büyük partisiyiz. Muhalefet hakkımızı her platformda kullanmaya devam edeceğiz. Bugün Meclisin açılış törenine katılmama kararı aldık. Bu Meclis’e karşı bir tutum değildir. Haksızlığı Meclis Genel Kurulundan değil, Meclis bahçesinden halklarımıza duyurmayı daha doğru ve uygun bir yöntem olarak gördük. Meclis bahçesinde oturma eylemi gerçekleştireceğiz. Genel Kurul devam ettiği sürece oturma eyleminde olacağız” dedi.


Pervin Buldan ise “HDP, dimdik ayaktadır. Tek bir yöneticisi ve üyesi de kalsa HDP fikriyatı bu ülkede mutlaka başarıya ulaşacak ve demokrasi içerisinde yaşam bulacaktır” diye konuştu.

Vekiller açıklamanın ardından yürüyerek muhalefet grubunun bulunduğu bahçeye geçerek burada oturma eylemi yaptı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ