HDP’de köklü değişim! Yeni Eş Genel Başkanı Mithat Sancar oldu

HDP’nin Olağan 4. Kongresi’nde Pervin Buldan ve Mithat Sancar 836 oy ile eş başkan seçildi.


Ankara Spor Salonu’nda yapılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) kongresinde kayıtlı 1018 delegeden 838’i oy kullandı. Tek liste halinde gidilen seçimlerde Pervin Buldan ve Mithat Sancar 836 oyla eş genel başkanlığa seçildi, 2 oy geçersiz sayıldı. Prof. Mithat Sancar’ın eş genel başkanlığa seçilmesi, parti bileşenlerinin Sancar isminde uzlaşması “yeni bir çözüm süreci mi başlıyor” yorumlarına da neden oldu.

Mithat Sancar, oylama öncesi yaptığı konuşmada, HDP’yi tanımlamak için yüzlerce kelime bulunabileceğini ancak HDP’nin en başta umudun partisi olduğunu savundu. Sancar, “Şimdi inşa zamanıdır. Direnerek kazandık şimdi kazandıklarımızı inşa edeceğiz. Bu inşanın temeline demokrasi, özgürlük, barışı koyacağız. Bunları inşa etmek için artık zaman gelmiştir” dedi.


Kongre salonunda HDP kongresinde ana sloganlar, “Bu ülke bizlerin, bizler yöneteceğiz” ve “Büyük siyaset, büyük umut, büyük değişim” olurken, sık sık ‘Selo Başkan’ sloganları atıldı. Sahnede konuşmalar üç dilde; Türkçe, Kürtçe ve Arapça yapıldı.

HDP’nin yeni Eş Genel Başkanı Sancar, HDP’nin Türkiye’nin demokratlarıyla birlikte Türkiye’yi yönetmeye aday ve talip olduğunu belirterek “Biz bu ülkeyi, Türkiye demokratlarıyla birlikte yöneteceğiz. Buna gücümüz, inancımız, birikimimiz var” ifadelerini kullandı.

Toplumsal sorunların şiddetle çözülemeyeceğini bildiklerini vurgulayan Sancar, “Eğer şiddet bir ülkede ortaya çıkmışsa bunun sebeplerini görmeden ve sebepleri ortadan kaldırmadan gerçekten şiddete karşı mücadele etmek, şiddeti bitirmeye yönelik çözüm üretmek mümkün değildir. Şiddeti bitirmek için o şiddeti yaratan şartları mutlaka samimiyetle görmeli, onlarla yüzleşmeliyiz ve sonra şiddeti demokratik yollarla bitirecek, ülkeyi barışa ve özgürlüğe taşıyacak adımları hep birlikte atmalıyız. Biz, çözümün demokratik siyasette olduğundan en ufak bir şüphe duymuyoruz. Çözüm, siyasette, özgür ifadede, tartışmada, toplumsal müzakerededir.” dedi.

Sancar ve Buldan, sonuçların açıklanmasının ardından delege ve katılımcılara teşekkür etti.

Kongrede ayrıca faaliyet raporları, mali raporlar ve HDP’nin aldığı kararlar okunarak delegeler tarafından oylandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ