HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen: Önce seçimlere saygı duyulmalı

Halkların Demokratik Partisi Sözcüsü Ayhan Bilgen, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında 'Seçim ittifakından çok seçim güvenliği önemli' dedi.
Meclis’te basın toplantısı düzenleyen HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, seçim ittifakından çok güvenliğinin önemli olduğunu söyledi. Bilgen önce seçimlere saygı duyulması gerektiğini ifade etti.
 
HDP  Sözcüsü Ayhan Bilgen, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. HDP’li vekillerin de katılım sağladığı basın toplantısında Bilgen’in gündeminde iki önemli başlık, “ittifak yasası” ve “HDP’lilerin milletvekilliklerinin düşürmeleri” vardı.
 
Bilgen, geçen hafta HDP’li Ahmet Yıldırım ve İbrahim Ayhan’ın vekilliklerinin düşürülmesini anımsatarak, “Türkiye siyasi hayatında örneği olmayacak nitelikte düşürmeleri daha önce de yaşadık. Ama özellikle son iki, düşünce ifade özgürlüğünün milletvekilleri için de söz konusu olmadığını gösterdi. Grup Başkanvekilimiz Ahmet Yıldırım’ın vekilliğinin düşürülmesine neden olarak gösterilen ‘padişah bozuntusu’ ifadesi bir başka davada bakın nasıl değerlendirilmiş. TKP bir etkinlikte şöyle bir pankart açıyor: ‘1 padişah bozuntusuna bir çift sözümüz var.’ Bu ifadeye verilen cezayı Yargıtay bozuyor. Bozma gerekçesi çok açık. Ahmet Yıldırım’ın vekilliğinin düşürülmesi konusunda acele edilmesi yargının tutumu ile siyasetin tutumu arasında kıyas yapma açısından önemlidir” dedi.


'MUHALEFETİ DİZAYN ETMEYE KALKMASINLAR'

Bilgen, değerlendirmelerinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Siyasi partiler arasındaki ittifak tartışmalarında HDP’nin isminin geçmemesine ilişkin Bilgen, “Koalisyonları kötüleyerek oy isteyenler, seçimlere 18 aydan fazla süre varken koalisyon telaşına düşmüş durumdalar. Kendi koalisyonlarını kurabilirler, farklı parti olmanın gereği ortadan kalkmış olabilirler, şirketler gibi evlenebilirler ama muhalefeti dizayn etmeye kalkmasınlar. Muhalefetin kiminle buluşacağına dair nezaketten yoksun davranışlara girmesinler” değerlendirmesinde bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ