Haşim Kılıç: Cezaevlerinde 300 bin tutuklu ve hükümlü olan başka bir ülke var mı bilmiyorum

Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Haşim Kılıç, cezaevlerinin tıka basa dolu olduğunu belirterek, “Cezaevlerinde 300 bine yakın tutuklu ve hükümlü barındıran başka bir ülke var mı bilmiyorum” dedi.


Ankara’da düzenlenen Özgürlük Araştırmaları Vakfı’nın 5’inci yıl kutlama töreninde konuşan eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, özgürlükler üzerine, çarpıcı açıklamalar yaptı. Haşim Kılıç, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kuracakları partiler için, “İnsanlar kendilerine yeni bir yurt, yeni bir mahalle arıyor” değerlendirmesi yaparak, yeni oluşuma destek verebileceğini söyledi.

Öte yandan demokrasi eleştirilerinde bulunan Kılıç, “Türk siyasi hayatı raydan çıktı” dedi. Kılıç, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilen sözlerin suç kapsamına alınarak farklı seslerin önünün kesilmeye çalışıldığını ifade etti.


FARKLI SESLER KESİLİYOR

Sözcü’nün haberine göre, Kılıç, “Cezaevlerinde 300 bine yakın tutuklu ve hükümlü barındıran başka bir ülke var mı bilmiyorum. Demokrat bir ülkede ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilen söz, beyan ve düşüncelerin bizim ülkemizde devlet büyüklerine hakaret, terörü övme, terörü teşvik suçları kapsamına sokularak, farklı olanların seslerini kesme aracı olarak kullanılması, cumhuriyet tarihinin kronik hastalığı olmaya devam etmektedir” dedi.

SİYASETİ YOLUNDAN ÇIKARTMIŞ BİR YAPI

Başından itibaren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle ilgili yapılan düzenlemelerin hiçbirini onaylamadığını kaydeden Kılıç, “Sorunların çıkacağı belliyken bunu ısrarla ve inatla yaptılar ve bugün de ciddi bir darboğaz ile karşıya kaldılar. Yüzde 51 uygulaması, küçük partiler tarafından büyük partileri esir alma yoludur. Türk siyasi hayatını yolundan çıkartmış bir yapıyla karşı karşıyayız. Yüzde 51 şartı da kaçınılmaz olarak gündeme gelecekti. Sistemin ismi değil, kuvvetler ayrılığının yerli yerine oturtulması çok önemli. Bundan dolayı çok büyük sıkıntı yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

SİYASİ GÖÇ HAREKETİ

İsim vermeden AKP’nin uzun yıllar iktidarda kalmasının tek nedeninin dayatmacı ve militan laiklik anlayışının çektirdiği acılar olduğunu kaydeden Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık tüm siyasi mahallelerden bir göç hareketi başlamıştır. Bu ne beyin göçü ne de savaş göçüdür. Gönül göçü olarak niteleyebileceğimiz bu taşınmayı başlatanlar, kendilerine yeni bir yurt yeni bir mahalle aramaktadırlar” dedi.

DESTEK VERMEYE ÇALIŞIRIM

Kılıç, kurulacak yeni partilerle siyasete girip girmeyeceğiyle ilgili ise, “Benim için siyaset konusunda verilmiş karar yok. Ama bu arkadaşların hareketlerine bakarız, ilkelerime uygun ve bana ihtiyaç duyacakları noktada olursam destek vermeye çalışırım. Kadrolar, tüzükler, programlar, ne yapmak istedikleri önemli” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ