Hamza Yerlikaya ve Ebubekir Şahin üç ayrı kurumdan maaş alacak!

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya ve RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, mevcut görevlerinin yanı sıra Vakıfbank ve Halkbank yönetim kuruluna atandı. Yerlikaya ve Şahin maaşları üçlerken atamalara tepki yağdı.
RTÜK Kanunu'nda ‘Üst kurul üyeleri resmi ve özel hiçbir görev alamaz’ denmesine rağmen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Halkbank Yönetim Kurulu’na atandı. Şahin, böylece üç ayrı kurumdan maaş alacak.
 
Eski milli güreşçi Hamza Yerlikaya’nın Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıktaki görevlerine rağmen üçüncü görev olarak Vakıfbank yönetimine atanmasını tartışırken, başka bir haber de Halk Bankası’ndan geldi. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Halk Bank yönetim kuruluna girdi.
RTÜK Kanunu’nda “Üst kurul üyeleri, resmi ve özel nitelikte hiçbir görev alamaz” hükmü yer alıyor. Buna rağmen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bu görevinin yanı sıra Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine atandı.


3 YERDEN BİRDEN MAAŞ ALACAK

Şahin’in daha önce TÜRKSAT yönetim kurulu üyeliği de olduğu ortaya çıkmış ve CHP’li Ali Öztunç, Şahin hakkında “RTÜK başkanı olarak maaş alıyor, Basın İlan Kurulu’nda genel kurul temsilcisi olarak 5 bin 300 lira maaş alıyor, TÜRKSAT yönetim kurulu üyesi olarak da 15-20 bin lira arasında maaş alıyor. RTÜK başkanının aylık maaşı 50-60 bin lirayı buluyor” demişti.

Faruk Bildirici, “yasa ve etik dışı ek görevleri nedeniyle Ebubekir Şahin’in RTÜK’teki üyeliğinin düşmüş sayılması için” TBMM Başkanlığı ve RTÜK’e dilekçe vermişti. Şahin, tartışma sırasında TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmiş, Basın İlan Kurumu üyeliğini ise sürdürmüştü. Şahin, yeni göreviyle birlikte RTÜK’te, Basın İlan Kurumu’nda ve Halkbank’ta görev almış oldu. Şahin, RTÜK Başkanlığı’nın yanı sıra atandığı bu görev için ayda 12 bin 530 lira alacak.

‘KAMU KAYNAKLARININ YAĞMALANMASIDIR’ 

Öte yandan Eski RTÜK üyesi Faruk Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine atanmasının kamu kaynaklarının yağmalanması olduğunu belirterek, "Bu atama RTÜK’ün bağımsızlığının kalmadığının ve siyasi iktidarın arka bahçesi haline geldiğinin de yeni bir kanıtıdır" dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ