'Gül, Davutoğlu ve Babacan'ı vazgeçirme ziyaretleri!'

Ankara'da gündem AKP'den istifa eden eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ve eski bakanlardan Ali Babacan’ın ayrı ayrı kuracağı partiler.
Yeni partilerin ilanı her an yapılabilir. Hazırlıklarda sona yaklaşıldıkça siyasette kulisler de hareketli. Diğer yandan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucuları arasında bulunduğu İstanbul Şehir Üniversitesi üzerinden başlattığı tartışma da büyüyor. 


Duvar'dan Özlem Akarsu Çelik'in haberine göre, ortalık toz dumanken, Erdoğan’ın ‘ağabey’ dediği bazı isimlerin de aralarında yer aldığı AK Partili eski siyasetçiler ile siyaset dışından Erdoğan’a çok yakın isimlerden oluşan bir grup, kurulacak partileri vazgeçirmek için devreye girdi.

Haberde şu iddialar yer aldı:

"Bu grup önce Erdoğan’ı ziyaret ederek yapmak istedikleri görüşmeler için kendisinden onay aldı. Ardından sırasıyla eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ve eski başbakan Ahmet Davutoğlu’na gittiler. Anlatılanlara göre bu ziyaretler geçen hafta yapıldı. Aynı ekibin Ali Babacan’dan da randevu istediği ancak bu görüşmenin henüz gerçekleşmediği bilgisini de paylaşayım.

Davutoğlu ve Babacan’ı parti kurmaktan vazgeçirmek için devreye giren bu ekipte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘ağabey’ diye hitap ettiği Feyzullah Kıyıklık da var. Kendisi Refah Partisi İstanbul il başkan yardımcılığı ve Bağcılar Belediye Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, o günlerden Erdoğan’a en yakın isimlerden biri. Kıyıklık iki dönem AK Parti’den milletvekilliği de yaptı. Kıyıklık’ın da bulunduğu bu ekibin, “Davutoğlu ve Babacan’ın kuracakları partilerin AK Parti’ye zarar vermesini engellemek”, “eski AK Partili bu isimlerle bir sulh yolu aramak” için yola çıktıklarını ifade ettikleri belirtiliyor."

Ahmet Davutoğlu ile görüşmeyi kalabalık bir ekibin gerçekleştirdiğini belirten bir başka kaynak şu bilgiyi paylaştı:

“Ahmet Hoca’ya, ‘Hocam biliyoruz sizi çok zorladılar, zorluyorlar ama lütfen çıkmayın yoksa bölünürüz’ diyen bu ekibe hoca da, ‘Siz de seyirci kaldınız bu işlere. Sessiz kalan herkesin sorumluluğu var. Çok geç kaldınız’ yanıtını verdi”…

Haberde Gül’e yakın isimlerden bir siyasetçi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İstanbul Şehir Üniversitesi ile ilgili açıklamasında sarf ettiği, “Halef selef olduğumuz cumhurbaşkanı aradı, ‘Arzu ederseniz bunu çözersiniz’ dedi” sözlerinin o görüşmenin içeriğini doğru yansıtmadığını belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ