Gözaltına alınan HDP eski milletvekili Güven serbest bırakıldı

Hakkari'de Barış Anneleri Meclisi'nde konuşan eski HDP milletvekili Leyla Güven, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "Gelin savaştan vazgeçin. Barış erdemliliktir. Gelin kandan, ranttan vazgeçin." demişti.
Hakkari’de katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşma nedeniyle gözaltına alınan eski HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven serbest bırakıldı.

Leyla Güven, bugün (17 Eylül) HDP’nin Hakkari il binasından çıktıktan sonra ifadesi alınmak üzere Terörle Mücadele Şubesi’ne (TEM) götürüldü. Güven’in emniyette ifade vermeyi reddettiği ve savcılığa çıkarıldığı öğrenildi.

Güven, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.


Leyla Güven’in Hakkari’de katıldığı Barış Anneleri Meclisi’ndeki konuşması gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Güven konuşmasında anneler adına Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a seslenmiş ve şunları söylemişti;

“Ölen herkesin kim olursa olsun, bu ülkede yaşayan herkesin yaşamı değerlidir. Herkesin annesinin acısı aynıdır, gözyaşlarının rengi aynıdır. Artık bunları ayrıştırmayın’ diyor anneler. ‘Biz yaşadık başka anneler yaşamasın’ diyorlar. “Siz çözüm planı yapacağız’ demiştiniz ama siz bir çöktürme planı ortaya koydunuz’ diyorlar. Siz bütün dağlarımıza, taşlarımıza karakollar diktiniz. Siz bir barış konsepti ortaya koymadınız. Gelin savaştan vazgeçin. Barış erdemliliktir. Gelin kandan, ranttan vazgeçin.”

HDP İl Binası önünde oturan annelere de değinen Güven “Biz o annelerin de Kürt sorununun çözümsüzlüğünden dolayı orada oturduğunu biliyoruz. Oturtulduğunu biliyoruz ama ayrıştırmıyoruz” diye konuştu. Güven, “HDP barış çağrısı yapıyor” ifadesini kullanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ