Garo Paylan: Azınlık vakıflarına ‘bağış talimatı’ kabul edilemez

HDP Milletvekili Garo Paylan, azınlık vakıflarına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına destek adı altında ‘ricada’ bulunulduğunu kaydederek, vakıflara talimatın kabul edilemeyeceğini vurguladı.
HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan yardım kampanyası için Vakıflar Genel Müdürü’nün (VGM) imzasıyla Ermeni, Rum, Yahudi, Süryani toplumlarına ait azınlık vakıflarının da bulunduğu kurumlara bir yazı gönderilerek destek istendiğini kaydetti. Paylan, “VGM Genel Müdürü imzasıyla gönderilen yazının, azınlık vakıflarında sözü edilen kampanyaya katılım konusunda bir baskı yaratacağı ortadadır. ‘Dayanışma’ adıyla lanse edilen söz konusu bağış kampanyası, pek çok kuruma giden yazılarla bir baskı aracına çevrilmektedir. Azınlık vakıflarına ‘bağış talimatı’ kabul edilemez” ifadelerini kullandı.


Konuyla ilgili olarak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Paylan, “‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ kampanyasına talep ettiğiniz desteğin, azınlık vakıflarınca bir baskı unsuru olarak görüleceğini ve yazının bir talimat olarak değerlendirileceğini düşündünüz mü?” diye sordu.

Paylan ayrıca, “Mali açıdan zor durumda olan ve böyle bir dönemde devlet tarafından desteklenmesi gereken azınlık vakıflarından “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına neden destek talep ettiniz?” diye sordu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ