“Esad çağırdı, gideceğim” diyen Perinçek: AKP’nin ürettiğimiz çözüme hayır demesi mümkün değil

“Esad davet etti, Şam’a gideceğim” diyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AKP hükümetinin Suriye konusunda kendilerinin ürettikleri çözüm doğrultusunda hareket ettiğini iddia etti.


Eski Ergenekon sanığı ve Türk siyasi tarihinde karanlık bir geçmişe sahip olan Doğu Perinçek, Euronews’e verdiği röportajda AKP iktidarı üzerinde nasıl bir etkiye sahip oldukları konusunda ilginç bilgiler paylaştı.Röportajın yayınlanan son bölümünde Doğu Perinçek’in “Türkiye Şam yönetimiyle hali hazırda görüşüyor mu? Suriye’de çözümün yolu ne?” sorusuna verdiği cevap önemli iddialar barındırıyor.

AKP iktidarının “Terörist” olarak ifade ettiği Beşar Esad ve rejimi ile görüştüğünü doğrulayan Doğu Perinçek, görüşme trafiğini ise önemli bir ismin yürüttüğünü ve ismini açıklamasının doğru olmayacağını vurguladı.


Suriye’nin kritik bir ülke olduğunu ifade eden Perinçek, “PKK’yı temizlemek için, IŞİD’i temizlemek için. Doğu Akdeniz’de de Amerika-İsrail tehdidine karşı koymamamız için Suriye ile işbirliği yapmamız gerekiyor.” dedi.

AKP iktidarı içerisinde işbirliği noktasında ayak sürüyenlerin olduğunu vurgulayan Perinçek, “İran evet dedi. Rus hükümeti evet dedi, hatta kendi planı haline çevirdi. Şimdi bunun için biz önümüzdeki günlerde Sayın Beşar Esad tarafından davet edildim, büyük bir heyet halinde büyük ihtimalle eylül ayında Suriye’ye gidiyoruz…” ifadesini kullandı.

Suriye gibi kritik öneme sahip bir sorun ile Doğu Perinçek’in muhatap alınması ve bu konuda akil bir pozisyonun verilmesi dikkat çekici. Röportajın devamında ortaya koydukları Suriye politikasına AKP’nin destek vereceğinden emin hareket eden Perinçek, “Hükümet kanadıyla da görüşüyoruz, onların da katılmasını sağlamak istiyoruz. Şimdi isim söylemeyelim, çünkü onların burada sıkıntıları da var. Aslında biz biraz onların da istediği bir çözümü onların da biraz dışında çözmüş olacağız.” dedi.

“Biz, Rusya-İran-Suriye’nin ve Vatan Partisi’nin ortak çözümünü ürettik.” diyen Perinçek, “Türkiye hükümetinin böyle bir şeye hayır demesi bence pek mümkün değil.” sözleriyle AKP ile Perinçek arasındaki sıkı ilişkinin sebebi merak konusu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ