“Erdoğan’ın oyu yüzde 39, Cumhur İttifakının yüzde 42”

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, 5 anket şirketinin verilerini inceledi.


Olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde Tayyip Erdoğan’ın oy oranının yüzde 39 olduğunu belirten Özkiraz, Cumhur İttifakının yüzde 42, Millet İttifakının ise yüzde 40 oy aldığını söyledi.

Özkiraz, “Muhtemelen seçimden sonra kilit parti HDP olacak” dedi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP ve MHP seçmeni için en doğru adayın Ekrem İmamoğlu olduğunu savunan Özkiraz, “MHP seçmeni için de en doğru aday Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş. İkisi de hemen hemen aynı oyları alıyorlar. Erdoğan’ın kaybedeceği neredeyse net” ifadesini kullandı.


Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, güvendiği beş anket şirketinin verilerini derleyerek Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi için ulaştığı oy oranlarını açıkladı. Araştırmasında MetroPoll, MAK, Avrasya ile birlikte iki şirketin daha verilerini kullandığını söyleyen Özkiraz, iki şirketin adını, sonuçlarını henüz kamuoyuyla paylaşmadığı için söylemediğini aktardı.

AKP YÜZDE 34, MHP BARAJ ALTI

Özkiraz, milletvekili seçimlerinde AK Parti’nin yüzde 34.2, MHP’nin yüzde 8.3 oy alacağını, iki partinin kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 42.5 oranına ulaştığını kaydetti. Millet İttifakının oy oranını yüzde 40 olduğunu, CHP’nin ortalama olarak yüzde 28’lerde, İyi Parti’nin ise yüzde 12 civarında olduğunu söyledi. Özkiraz’ın açıklamasına göre Saadet Partisi de yüzde 0.5 oranında oy alıyor.

HDP KİLİT PARTİ OLACAK

HDP’nin oranını yüzde 12.4 olarak tahmin ettiğini söyleyen Özkiraz, Cumhur İttifakının Meclis çoğunluğunu açık ara farkla kaybedeceğini savundu. Özkiraz, Millet İttifakının bu çoğunluğu açık ara ele geçiremediğini, Meclis’te 65 kişilik bir HDP vekil grubu olacağını belirtti. Meclis’te hiçbir ittifakın kanun yapacak çoğunluğu sağlayamayacağını iddia eden Özkiraz, “Muhtemelen seçimden sonra HDP kilit parti olacak” dedi.

ERDOĞAN YÜZDE 39.6

Cumhurbaşkanlığı seçimi tahminlerini sadece “Tayyip Erdoğan aday olursa oy verir misiniz?” sorusunun cevaplarına göre oluşturduğunu ve bu soruya yüzde 39.6 oranında evet denildiğini ifade eden Özkiraz, Erdoğan’a oy vermeyeceklerin oranının ise yüzde 46.4 olduğunu, geri kalanların ise kararsız çıktığını belirtti.

İMAMOĞLU HDP VE MHP İÇİN DOĞRU ADAY

Erdoğan’ın ittifakın oranından 2 puan düşük oy aldığını ve bunun geçmiş seçimde de tekrarlandığını kaydeden Özkiraz, “Muhalefet doğru aday çıkarırsa, MHP seçmeni Erdoğan’dan çok o adaya oy verir” dedi. Özkiraz’ın şunları söyledi: “HDP seçmeninde zaten çok büyük sorun gözükmüyor. HDP seçmenine çok ters bir aday çıkmadığı, HDP’nin de adayı olmadığı sürece, partisi de seçmeni serbest bırakırsa HDP’liler muhalefet adayına oy verecek. HDP seçmeni için en doğru aday hala İmamoğlu. MHP seçmeni için de en doğru aday Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş. İkisi de hemen hemen aynı oyları alıyorlar. Erdoğan’ın kaybedeceği neredeyse net. Önemli olan onu yenecek kişiyi ve yöntemi belirlemek. Muhalefetin seçimi kazanması için dört şey önemli: Yeni bir anayasa ve sistem önerisi, doğru aday önerisi, doğru aday etrafında doğru birliktelik ve partiler arası doğru ittifak modelleri. Bunlar yapılırsa muhalefet seçimi çok çok rahat ve farklı kazanacak.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ