​Erdoğan'dan Suriye hükümet güçlerinin Afrin'e girmesiyle ilgili açıklama: O dosya şimdilik kapandı

Cumhurbaşkanı Recep ayyip Erdoğan, Afrin'e Suriye hükümet güçlerinin girişiyle ilgili soruyu yanıtladı. Erdoğan, "O dosya şimdilik kapandı. Topçu ateşi yapılınca geri dönmek zorunda kaldılar" dedi.
Erdoğan ve Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, baş başa ve heyetler arası gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:
 
Bugün akşam saatlerine doğru oradaki Şii milis güçlerinin bazı pikaplarıyla on kadar, Afrin'e doğru bir hareketliliği tespit edilmiş fakat daha sonra top atışları yapılınca geri dönmek durumunda kaldılar ve o dosya da o şekilde şimdilik kapanmış vaziyette.

'BEDELİNİ ÇOK AĞIR ÖDERLER'


Dün gerek Sayın Putin ve Sayın Ruhani ile yaptığımız görüşmelerde, bu konularda zaten mutabakatımız var. Maalesef bu tür terör örgütlerinin bazen biliyorsunuz kendilerine göre aldıkları kararlarla attıkları yanlış adımlar oluyor. Bunlara tabi fırsat vermemiz mümkün değil. Bunun bedelini de çok ağır öderler.

İSİM KRİZİ: İLK TANIYAN ÜLKE OLDUK

Makedonya'nın Yunanistan ile yaşadığı isim sorununa ilişkin olarak tarafların karşılıklı iradeleriyle bu sorunu aşacaklarını umut ediyoruz. Makedonya'nın Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesi de bu çerçevede kritik önemi haizdir. Türkiye bu hususta da Makedonya'ya geleneksel desteğini sürdürmektedir. Değerli dostumun bu ziyaretinin tüm ikili münasebetlerimiz ve bu konulardaki iş birliğimizi derinleştirmesini de ümit ediyorum. Burada hiçbir tereddüt söz konusu değil. Zaten biz anayasal ismini ilk tanıyan ülke olduk. Bugün neredeysek bundan sonra da yine aynı yerde olacağız. Türkiye diplomaside hiçbir zaman ikircikli tavır takınmamıştır. Biz kararımızı verdikten sonra artık ölürüz, oradan bir daha dönmeyiz.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ