Erdoğan’dan itiraf: Belediyelerimiz mali sıkıntı içerisinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından ilk kez büyükşehir belediye başkanlarıyla bir araya geldi.


Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan görüşmeye İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında olduğu 10 CHP’li belediye başkanı da katıldı. HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyım olarak atanan isimler de görüşmeye katılanlar arasındaydı.

Büyükşehir belediye başkanlarıyla yapılan görüşmede belediyelerdeki mali sıkıntılar da gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm belediyelerin mali sıkıntı yaşadığını belirterek “Bunu giderebiliriz” diye konuştu. Erdoğan’ın hedefinde belediyeye ait ihtiyaç fazlası lüks araçları Yenikapı’da sergileyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da vardı. Erdoğan, CHP’li belediyelere işten çıkarma eleştirisi de yöneltti ve kendilerinin döneminde kimsenin işten çıkarılmadığını iddia etti.


Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Tüm belediyelerimiz neredeyse mali sıkıntı yaşıyor. Tüm belediye başkanlarımızın tespitleri sonucunda bu sorunları giderebiliriz.

Hepimizin bulunduğu yerler polemik değil eser siyaseti üretme makamlarıdır. Belediye başkanlarının görevi devr-i sabık peşinde koşmak değil. Medyada her gün belediyelerle ilgili sendika değiştirme baskısından işten atmalara kadar pek çok habere rastlıyoruz. Kağıt üzerinde bir toplam olarak önünüze gelen personel sayısındaki her rakam bir insana tekabül ediyor. Kapının önüne konan canları yanan insanların ahı üzerinde ne siyaset ne hizmet bina edilebilir. Varsa birkaç kötü örnek bahane edilerek yüzlerce kişinin ekmeğiyle oynanması ne adalete ne insanlığa sığar. Keyfi uygulamalara maruz kalmamaları için sayıları milyonu bulan işçileri sözleşmeli statüyle kadroya geçirdik. Buna rağmen bazı belediyelerimizde yaşanan hadiseleri üzüntüyle takip ediyoruz. Biz İBB’de göreve geldiğimizde hak eden kimseye dokunmadım, yerinden aşından etmedik. Tüm belediye başkanlarımızdan aynı hassasiyeti bekliyoruz.”

 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ