"Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun Alevi olmasını meydanlarda kullanmaktan çekinmez"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Alevi' olmasının cumhurbaşkanlığı adaylığında engel olmaması gerektiğini söyleyen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Kamuoyunda olmamalı diyenlerin yoğunluğu önemli." dedi.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu Halk TV'de Liderler Özel programına katıldı. Karamollaoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığında "Alevi" olmasının herhangi bir engel teşkil etmemesi gerektiğini söyledi.

Karamollaoğlu'nun açıklaması şöyle:


"YÜZ KİŞİDE BİR KİŞİYSE ÖNEMİ YOK"

"CHP'nin genel başkanıdır. Esas itibariyle bir engel olmaması icap eder. Ancak kamuoyunun bu noktadaki tavrını bizim kadar, bizden daha çok Sayın Kılıçdaroğlu da değerlendirmeli. Herhangi bir endişesi varsa, kendisi daha çok gündeme getirmeli.

Bundan dolayı destek veririm ama bu özellik (cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Alevi olması) benim destek vermeme engel olur diyen var mı acaba. Olabilir, mühim olan bunun yoğunluğu. Yüz kişide bir kişi ise bunun bir önemi yok.

Şu anda gözüken manzara bunu gündeme getirenlerin olmasına rağmen çok yüksek oranda bir tepki yok gibi gözüküyor.

"ERDOĞAN PROPAGANDA OLARAK KULLANIR"

Erdoğan bu özelliği propaganda olarak kullanır. Yıllardır bunun üzerinde ısrarla durdu. Bunu kullanmaktan imtina edeceğini sanmıyorum. Etkisini almaya çalışacak, hava oluşturmaya çalışıyor. Kendisi de böyle olmasını arzu ediyordu, böyle oluyor gibi bir hava doğarsa, onun neticesini kendisi ölçer. Burada kendisi de tepki almaya başlarsa o zaman vazgeçer.

"BUGÜNKÜ ADIMLARLA EKONOMİ DÜZELMEZ"

Erdoğan'ın iktidarda kalmak için başvurmayacağı bir durum yok. Benim kanaatim bütün olumsuzlukları olumlu bir havaya çevirmek isterken vatandaşa karşı bana 'güvenmeyin' kanaatini benimsemesine neden oluyor.

Bugünkü adımlarla ekonomi düzelmez. Yolsuzluk ve israfın önüne geçmeden ekonominin düzeleceğini düşünmüyorum.

"BELLİ BİR SÜRE RAHATSIZLIKLAR GEÇİRDİM"

Biz aslında şunu görüyoruz. Her şeye rağmen istikrarlı bir oy artışı var. Birden bire patlama mahiyetinde değil henüz. Bizim bir kritik noktamız var. Orayı aştığımız zaman bir patlama olacağına inanıyorum. O noktayı bilmiyorum, araştırıyoruz.

Belli bir süre bazı rahatsızlıklar geçirdim. İster istemez benim sahaya inmem gecikti. Ama bizim arkadaşlarımız sahada. Ben gittiğim zaman televizyonlar geliyor ama genel başkan yardımcılarımız gittiği zaman bu ilgi doğmuyor.

Bu hafta seçime hazırlık anlamında yaklaşık 1500 kişi Ankara'da topluyoruz. Seçim startını verme manasına geliyor.

"MHP'NİN İŞİ ZOR"

Seçim kanunundaki değişiklikten sonra seçime gidilirse MHP'nin işi zor. Meclis'te temsil edilmeyebilir. O yüzden Tayyip Bey daha erken seçime gidebilir ama bunun kararı zor. Meclis'te şimdi o çoğunluk yok. Orada bir tereddütlük var. Belki de kendisinin dışında bir aday bulunur. Böyle bir şey olabilir. Olduğu takdirde bundan netice alınabilir mi bilmiyorum."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ