Erdoğan: İsteyen herkesin yurt dışına parasını çıkarma hakkı var

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘bazı işadamlarının varlıklarını yurt dışına kaçırma gibi gayretlerinin bulunduğu’na ilişkin sözlerinden sonra yeni açıklamada bulundu: “İsteyen herkesin yurt dışına parasını çıkarma hakkı var.”
Erdoğan dün Muş’ta yaptığı konuşmada, “Tüm Türkiye’ye bir sinyal veriyorum. Bu çok önemli bir sinyal” diyerek şöyle devam etmişti: “Bazı haberler, sinyaller alıyorum bazı işadamlarının varlıklarını yurt dışına kaçırma gibi gayretlerinin olduğunu duyuyorum. Buradan sesleniyorum, önce kabinemize sesleniyorum, bunların hiçbirine çıkış için asla izin vermemelisiniz. Çünkü bu adımlar ihanet-i vataniye’dir. Bu ülkede kazanıp, bu ülkenin varlıklarını yurt dışına kaçırmaya çalışanlara asla biz iyi nazarla bakamayız.”

Erdoğan’ın çıkışının ABD’de dolandırıcılıktan FBI gözetiminde tutulan Rıza Sarraf’ın tanık olup itiraflarda bulunmaya başlaması üzerine mal varlığına el konulmasının ardından gelmesi dikkat çekmişti.

‘Talimatım yok’


Erdoğan bugün Ankara’da yaptığı konuşmada ise şunları söyledi: “Türkiye serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülke. İsteyen herkesin yurt dışına parasını çıkarma hakkı var. İşadamlarımızın şu günlerde yerli ve milli bir duruş sergilemeli. Bu dönemde Türkiye ekonomisine sahip çıkmayacaklarsa soruyorum, ne zaman çıkacaklar.

Erdoğan konuyla ilgili herhangi bir talimat vermediğini de belirtme gereği duydu: “Sermaye hareketlerinin sınırlandırılmasına yönelik bir talimatım söz konusu değil. Yatırım için değil ülkesine güvenmediği için parasını yurt dışına götürene sitemimi dile getirdim. Bu ülke için tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır.”

KABİNEYE SESLENMİŞTİ

Erdoğan dün Muş'ta yaptığı konuşmada, "Buradan kabineye sesleniyorum. Bunların hiçbirine çıkış için asla izin vermemelisiniz. Bu ülkede kazanıp varlıklarını yurt dışına çıkarmaya çalışanlara iyi nazarla bakamayız." demişti.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ