Erdoğan hariç tüm devlet erkanı 100’üncü yılı kutladı

TBMM Başkanı Şentop ve devlet erkanı, Meclis’in açılışının 100’üncü yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle Anıtkabir’i ziyaret etti. Birinci Meclis’te de tören düzenlendi.


İstiklal Savaşı’nın fitilinin ateşlendiği Millet Meclisi’nin açılışının 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ve devlet erkanı, Anıtkabir’i ziyaret etti.

TAYYİP ERDOĞAN KATILMADI YARDIMCISI OKTAY HAZIR BULUNDU


AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılmadığı törende Meclis Başkanı Şentop dışında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile kimi bakanlar ve milletvekilleri hazır bulundu.


Devlet erkanı, Aslanlı Yol’dan yürüyüp Atatürk’ün mozolesine ulaştı.


TBMM Başkanı Şentop’un mozoleye çelenk bırakması sonrası saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu.

Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Anıtkabir ziyaretine katılan sayısı sınırlı tutulurken iştirak edenler arasında da sosyal mesafe korundu.

Anıtkabir’deki törenin ardından Ulus’taki Birinci Meclis’te anma etkinliği gerçekleştirildi.


Anıtkabir ziyareti sonrası devlet erkanı Birinci Meclis’teki törene katıldı.

Mustafa Şentop, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ankara’ya kimlik kazandıran Hacı Bayram Veli’de namaz kılındıktan sonra halkımızın, köylülerimizin sevinç gözyaşları ile 1’inci Meclis’e yürünmüştür.

İstanbul’un işgali ile devlet merkezinin işleyemez hale gelmesiyle 700 yıldır yaşadığımız topraklarda yönetim sorunu ortaya çıkmıştır. Mustafa Kemal Paşa, acele şekilde durumun tamir edilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Tarih bir kronolojiler silsilesi değildir. Bu yüce Meclis sadece milletimiz için değil, dünyadaki tüm ezilenler içindir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ