Ensar Vakfı'nın Ankara Şube Başkanı da hakim yapıldı

CHP’li milletvekili Barış Yarkadaş, çok sayıda AKP’li teşkilat yöneticisinin avukatlıktan hâkimliğe alındığını geçtiğimiz gün duyurmuştu.
Adalet Bakanlığı’nın avukatlıktan hâkimliğe geçiş sınavında AKP’lileri hâkim yapmasıyla ilgili yeni skandallar gün yüzüne çıktı. hâkim olarak alınan bin 341 kişi arasında çocuklara cinsel istismar olaylarının yaşandığı Ensar Vakfı’nın Ankara Şube Başkanı olan Ercan Poyraz da yer aldı.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, Adalet Bakanlığı, geçen ay mülakatla avukatlıktan hâkimliğe binin üzerinde kişi aldı. Bunlar arasında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın özel kalem müdürü, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün Saray’da çalışan kızı da yer almıştı. Ayrıca CHP’li Barış Yarkadaş, çok sayıda AKP’li teşkilat yöneticisinin avukatlıktan hâkimliğe alındığını duyurmuştu. ‘Partili yargı’ eleştirilerine neden olan alımlara kamuoyunda tepkiler sürerken, listeden dikkat çeken yeni isimler çıktı. Bunlardan biri de Ensar Vakfı Ankara Şube Başkanı, Avukat Ercan Poyraz oldu. Kazananlar listesinde adı yer olan Poyraz, Ensar Vakfı’nın yöneticiliğini yaparken düzenlediği panellerde çok sayıda AKP’li bakanı ve milletvekilini davet etmişti. Vakfın Ankara yönetiminde halen iki AKP’li vekil de yer alıyor.

‘Partili yargı geliyor’


CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Ensar Vakfı’ndan yapılan atamaya sert tepki gösterdi. AKP’nin 15 yıllık iktidarı boyunca yargıyı siyasallaştırmak ve arka bahçesi yapmak için elinden geleni yaptığını kaydetti. Yargıda kadrolaşmak için bunun yapıldığının altını çizen Emir, “Bunu, hak edenlerin hakkını yiyerek yapıyorlar. Yargıyı her zaman yaptıkları gibi siyasallaştırmaya, partili yargı haline getirmeye devam ediyorlar” ifadesini kullandı.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ