Diyarbakır'da yerel seçimlerin ana gündemi kayyımlar ve açlık grevleri

Diyarbakır'da HDP'li seçmenin gündeminde belediyelere atanan kayyımlar ve Leyla Güven'in, Abdullah Öcalan'a yönelik yasakların kaldırılması talebiyle başlattığı, cezaevindeki ve dışarıda yüzlerce kişinin katıldığı açlık grevleri.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, HDP'nin kazandığı belediyelere yeniden kayyım atanacağı yönündeki açıklamaları, seçim sonuçları ile ilgili endişeleri de beraberinde getiriyor.

DW Türkçe'den Felat Bozarslan'ın haberine göre, AKP ve HDP'nin ön plana çıktığı Diyarbakır'da seçim atmosferi önceki seçimlere kıyasla daha sönük.

AKP, kayyımlar ve çalışmaları üzerinden bir seçim çalışması yürütürken, HDP ise, belediyelerin AKP'nin atadığı kayyımlardan geri alınacağı temelinde mesajlar veriyor.


Habere göre, HDP yerelde iktidar olduğu günlerin aksine artık daha az imkânla yarışı sürdürmeye çalışıyor. AKP ise toplu açılış törenleri, büyük sahneler ve ses sistemleri ile bakanların, milletvekillerinin, hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla görkemli mitingler düzenliyor. Her iki partinin seçim çalışmaları da güvenlik önlemleri altında yapılıyor. Ancak bu önlemler AKP açısından güvenlik, HDP açısından ise olası olayları önleme amacı taşıyor.

HDP'nin gündemindeki bir diğer konu ise açlık grevleri. Leyla Güven'in başlattığı ve yüzlerce tutuklunun da dahil olduğu açlık grevleri.

Belediye Başkanlığı görevini iki yıldır vekâleten yürüten Cumali Atilla, 31 Mart seçimlerinde AKP'nin Diyarbakır adayı olarak gösterildi. HDP’nin adayı ise Diyarbakır Milletvekili Doktor Selçuk Mızraklı oldu. HDP'nin hayata geçirdiği ancak resmi karşılığı bulunmayan eş başkanlık sistemine göre, diğer adayı ise KHK ile görevinden ihraç edilen eski hemşire ve sendikacı Hülya Alökmen Uyanık.

Beş yıl önceki yerel seçimlere Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) adıyla katılan HDP, Doğu ve Güneydoğu'da 110 belediyeyi kazanmıştı. Diyarbakır'da BDP yaklaşık yüzde 55 almıştı. Bu nedenle HDP, 31 Mart'ta bölgede kayyım atanan belediyelerin tamamını geri almak istiyor. Önceki seçimde yüzde 35 oy alan AKP ise oylarını artırmayı ve kayyım atanan bazı belediyeleri seçimle almaya çalışıyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ