Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın ‘Nefret Suçuna’ Saray’dan tam destek

Ramazan ayının ilk Cuma günü verdiği hutbede Koronavirüs yüzünden eşcinselleri suçlayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaaş’a İbrahim Kalın ve Fahrettin Altun’dan destek geldi.


Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, Ramazan ayının ilk Cuma günü minberden okuduğu hutbede Koronavirüsle ilgili eşcinselleri suçlayarak “Eşcinsellik hastalığı beraberinde getiriyor, nesli çürütüyor” ifadelerinin yankıları sürüyor. İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi, hutbesi nedeniyle Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Tartışmalar sosyal medyaya da yansıdı.

CADI AVINA DAVET ETMESİ ŞAŞIRTMAMALI


Sivil toplum örgütleri ve barolardan açıklamaya tepki yükseldi. Ankara Barosu ise Erbaş’ı halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekle suçladı. Pazar günü yayınlanan açıklamada, “Görevde olduğu süre boyunca çocuk tecavüzcülerine gözlerini kapatıp kadın düşmanlığının manevi zeminini dini söylemlerle meşrulaştırma çabası karşılığında maaş alan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın deprem, LGBTİQ+, kadın ve çocuk söylemlerine rağmen halen görevde kalması durumunda, sonraki konuşmasında halkı ellerinde meşalelerle meydanlarda cadı diye kadın yakmaya davet etmesi kimseyi şaşırtmamalıdır” ifadelerine yer verildi.

“Nefrete inat, yaşasın hayat” başlıklı açıklamasında ise İzmir Barosu, “Asıl mücadele edilmesi gereken bu ayrımcı ve nefret dolu anlayıştır” denilerek nefret söylemlerine karşı yaptırımlar getirilmesi ve bu tür ifadelerin engellenmesi gerektiği kaydedildi.

HEDEF GÖSTERDİĞİNİ FARK ETMEMESİ FELAKET

Erbaş’ın hutbesine tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen ise, “Böylesi bir sözün salgın döneminde ne kadar çok kişiyi hedef haline getireceğinin farkında olunmaması felaket. Ayrıştırıcı ve nefret suçlarına adeta gerekçe yaratan bu söylemi ve dini duyguları kullanarak bunu yapanları kınıyorum” dedi.

SARAY, ‘ALİ ERBAŞ YALNIZ DEĞİLDİR’ DEDİ

Öte yandan, Erbaş’ın, sivil toplum örgütleri, hukukçular ve siyasetçilerin tepki gösterdiği açıklamalarına Saray’dan tam destek geldi. Tartışmaya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun da dahil oldu.

İLAHİ HÜKMÜ DİLE GETİRDİ

İbrahim Kalın, #AliErbaşYalnızDeğildir etiketini kullanarak yaptığı açıklamada, “Zamanı ve mekanı yaratan Allah’ın hükmüne dil uzatanlar bu dünyada da ahirette de hüsrandadır. İlahi hükmü dile getiren Ali Erbaş yalnız değildir” ifadesini kullandı.

Saray’ın İletişim Daire Başkanı Fahrettin Altun ise paylaşımında, “İnsana kainatta hak ettiği değeri göstererek, evvelimizi ve ahirimizi kul olmanın idrakiyle aydınlatan yüce dinimiz İslâm’ın kaideleri, Ali Erbaş hocaya münasebetsizce saldıranların keyiflerine göre sorgulanacak kaideler değildir” dedi.
 

 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ