Demirtaş, tutuklu yargılandığı davada ilk kez duruşma salonunda

HDP eski eş genel başkanı ve İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş, tutuklu yargılandığı davada ilk kez duruşma salonunda hazır olacak. Demirtaş dava için tutuklu bulunduğu Edirne’den Ankara’ya götürüldü.
Hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle 4 Kasım 2016’da Diyarbakır’da gözaltına alınan ve daha sonra Edirne Cezaevi’ne götürülen Demirtaş, 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülecek ana davası için Ankara’ya götürüldü.

Ankara Adliyesi’ndeki duruşma salonunun küçük olması nedeniyle Sincan Cezaevi yerleşkesinde bulunan duruşma salonunda yapılacak duruşmaya, 100’ün üzerinde avukatın katılması bekleniyor.

Tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşmasına güvenlik gerekçesiyle getirilmeyen Demirtaş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile de duruşmaya katılmayınca mahkeme heyeti, bugün görülecek duruşmaya getirilmesi yönünde karar vermişti. Böylece Demirtaş, tutuklu yargılandığı ana davada duruşma salonunda ilk kez hazır bulunacak.


Demirtaş, ‘terör örgütü kurma ve yönetme’, ‘örgüt propagandası’ ile ‘suç ve suçluyu övme’ iddialarıyla 142 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ