Cumhurbaşkanlığı seçim anketi: Erdoğan yüzde 41.8 Gül yüzde 16

Optimar Araştırma’nın ‘Cumhurbaşkanlığı seçiminde son tura Erdoğan ve Gül kalsa oyunuzu kime verirsiniz’ sorusuna yüzde 41.8 Tayyip Erdoğan, yüzde 16 ise Abdullah Gül cevabı verdi. Yüzde 42.2 ise kararsız olduğunu belirtti.


Optimar araştırma şirketi, 10-18 Mart tarihlerinde 2 bin 7 kişiye Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceğini sordu.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında Optimar Araştırma’nın yaptığı anketin sonucunu aktarırken, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ı en yakın olarak, CHP ve İYİ Parti seçmeninin desteğini sağlayan Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş takip ediyor” dedi.


Selvi’nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Gündem Cumhurbaşkanlığı seçimi değil, koronavirüs olmasına rağmen ilginç bir araştırma sonucunu paylaşmadan edemedim. Cumhurbaşkanlığı seçimi ne zaman gündeme gelse, “Erdoğan’ın karşısına kim çıkacak, muhalefet tek aday üzerinde birleşecek mi, yine ayrı ayrı adaylar çıkacak mı, Erdoğan ilk turda kazanabilecek mi?” soruları gündeme geliyor. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün aday olup olmaması ise ayrı bir tartışma konusunu oluşturuyor. Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan-Gül üzerinden izlemeye çalıştığım için Optimar Araştırma’nın anketi benim için şaşırtıcı oldu.

GÜL, AKP SEÇMENİNİ KAYBETTİ

Hilmi Daşdemir’in başkanı olduğu Optimar Araştırma’nın 10-18 Mart tarihleri arasında 2 bin 7 üzerinde yaptığı araştırmaya göre deneklere “Son tura Erdoğan ile Gül kalsa oyunuzu kime verirsiniz?” diye soruluyor. Yüzde 41.8 Erdoğan derken, Gül diyenlerin oranı yüzde 16 çıkıyor. Yüzde 42.2 oranındaki seçmen ise kararsız olduğunu ifade ediyor. Kararsızlar dağıtıldığında Erdoğan’ın açık ara farkla kazanacağı anlaşılıyor. Abdullah Gül, içinden geldiği AK Parti seçmeninden oy alamıyor. Gül, “Dimyat’a pirinci giderken evdeki bulgurdan olmuş”, AK Parti seçmenini kaybettiği gibi CHP seçmenini de kazanamamış. Gül’ü, HDP ve Saadet Partisi seçmeni destekliyor. Bu demek ki, Abdullah Gül ile AK Parti seçmeni arasında gönül bağları tamamen kopmuş. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ı en yakın olarak, CHP ve İYİ Parti seçmeninin desteğini sağlayan Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş takip ediyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ