Cumhur İttifakı baraj altında: Erdoğan’ın çekirdek desteğinde büyük düşüş var

Hayat pahalılığı ve işsizlik, Cumhur İttifakı’na olan oyları azaltmaya devam ediyor.


İstanbul Araştırmanın Ekim ayı anketinde Cumhur İttifakı’nın oyları yüzde 43’ün altına geriledi. Ekonomiyi AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kurtaracağını düşünenlerin oranı ise yüzde 40’tan 33’e düştü.

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın yaptığı son ankete göre Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 43’ün altına düştü. Düşüşte ekonomik krizin eylül ayında daha fazla hissedilmesi etkili oldu.


CHP’NİN OYU YÜZDE 18’E GERİLEDİ

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’a konuşan İstanbul Ekonomi Araştırma Genel Müdürü Can Selçuki, ekim ayının ilk haftasında 1500 kişi ile gerçekleştirdikleri anketin sonuçlarını açıkladı. Olası bir seçimde Cumhur İttifakı’nın yüzde 43’ün altında oy alacağını belirten Kılıç, İyi Parti’nin oylarında ciddi artış olduğunu söyledi. CHP’nin oy oranının yüzde 18’e indiğini anlatan Selçuki, “CHP’den giden oy, sessiz kalmaları ile alakalı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, doğru bir strateji ile ittifakı bir arada tutmaya ve mümkün olduğunca diyalog kanallarını geliştirerek, muhalefet ittifakını genişletmek istiyor. Ancak bu politikanın kendi popülaritesine ve partisinin oy oranına bir maliyeti var” dedi.

İYİ PARTİ AKP ve CHP’DEN OY ALIYOR

Selçuki, “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusuna katılımcıların yüzde 35’inin AKP, yüzde 17.4’inin CHP, yüzde 13.7’sinin İyi Parti, yüzde 9.9’unun HDP, yüzde 7.7’sinin de MHP yanıtını verdiğini söyledi. 2019 yerel seçimlerinin ardından iktidar ve muhalefet cephesindeki seçmen davranışlarında farklılıklar oluştuğunu belirten Selçuki, “İyi Parti, kurulduğu günden bu yana oy oranını ilk defa yüzde 13’ün üzerine taşıdı. CHP ise ilk kez yüzde 18’in altına indi. Bu durumun arkasında iki temel sebep var. İyi Parti oy artışını öncelikle olarak AKP seçmeninden ve ikincil olarak da CHP seçmeninde sağlamış gözüküyor” dedi.

EKONOMİK KRİZ OYLARI DÜŞÜRDÜ

Cumhur İttifakı’nın da yüzde 43’ün altında kaldığını kaydeden Selçuki, “Salgın nedeniyle evlere kapandığımız bahar aylarında yüzde 47-48 bandına çıkan oy oranı haziran ayından beri iniş eğiliminde. Bu gelişmedeki en büyük etken ekonomideki gidişat. Eylül ayına geldiğimizde geçen aylarda ekonomiyi biraz canlı tutan etkenlerin nefesinin yavaş yavaş kesildiğini görüyoruz. Sonuçlara bakacak olursak koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin en derinden hissedildiği ayın şu ana kadar eylül ayı olduğu görülüyor. Hayat pahalılığı ve işsizlik artık yaratılan diğer gündemlerin gölgesinde kalamayacak hale geldi” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’A DESTEK AZALIYOR

Katılımcılara, “Ekonomiyi hangi lider en iyi şekilde düzeltebilir” yönünde soru yöneltildiğini kaydeden Selçuki, “Bunu mayıs ayında da sormuştuk. Karşılaştırmalı sonuçlar gösteriyor ki Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 40 seviyesinden yüzde 33’e düşmüş durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çekirdek desteğinde net bir azalma gözüküyor” dedi. Selçuki, ekonomiyi düzeltebilecek liderler arasında ise Akşener’in yüzde 4.6’dan yüzde 8.6’ya çıktığını, Babacan’ın ise 2.3’ten 8.9’a yükseldiğini söyledi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ