'Çözüm Süreci' tartışılırken kayyum atamalarına tepkiler: Kayyumlar lüks banyolarına kavuştu

31 Mart yerel seçimlerinde seçilerek göreve başlayan Diyarbakır, Van ve Mardin Belediye Başkanları, AKP iktidarının gece yarısı müdahalesiyle görevlerinden alındı ve yerlerine bir kez daha kayyum atandı.


Kamuoyundan da bu atamalara ve müdahaleye tepkiler gecikmedi.

Daha önce onlarca kayyumun atandığı belediyelerin bir kısmında lüks banyolar ortaya çıkarılmış, belediyelerin milyonlarca TL zarara uğratıldığı belgelenmişti.


Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen sosyolog Veli Saçılık, banyolara gönderme yaparak Kürt illerine yeniden kayyum atanmasına tepki gösterdi:

"Diyarbakır, Van, Mardin kayyumları lüx banyolarına tekrar kavuştu. Bunca haksızlığı, zulmü hiçbir su, sabun temizlemez ama!"
 

CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu da sosyal medya hesabından görevden almalara ve kayyum atamalarına tepki gösterdi:

"Diyarbakır, Van ve Mardin’de 4,5 ay önce seçilen belediye başkanları görevden alınarak yerlerine Valiler atandı. Gerekçe terör örgütlerine destek vermek. Bunun anlamı sadece demokrasinin iptal eğilmesi değil, aynı zamanda halkın meşru siyasetten umudu kesmesinin istenmesidir."

 
Tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü de kayyum atamalarına tepki gösterdi:

"Bu sabah da yeni bir utanca ve “legal” suça merhaba! Devlet, bölge halkına resmen, “sizi de seçtiklerinizi de tanımıyorum” diyor!"
 
Tepkilerin bazıları şöyle:
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ