CHP'li Tanrıkulu: 2018’in ilk gününü cezaevinde geçiremeyeceğim

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu gelenekselleştirdiği yılın ilk gününde yaptığı cezaevi ziyaretlerini bu yıl gerçekleştiremeyecek.
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu gelenekselleştirdiği yılın ilk gününde yaptığı cezaevi ziyaretlerini bu yıl gerçekleştiremeyecek. Tanrıkulu “Bir milletvekili olarak en tabii hakkım olan cezaevi ziyaretlerini gerçekleştirmem Adalet Bakanlığı tarafından engelleniyor” dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu 2016 ve 2017 yılının ilk gününü cezaevinde geçirdi. 2018’de de yine aynı şekilde tutuklu bulunan ffikir suçlularını, gazeteci, siyasetçi, avukat ve hak savunucularını cezaevinde ziyaret etmek isteyen CHP milletvekilinin talebine Adalet Bakanlığı yanıt vermedi.
Sezgin Tanrıkulu ‘Ne yazık ki 2018’in ilk gününü cezaevinde geçiremeyeceğim!’ başlıklı açıklamasında şunları söyledi:

DAYANIŞMA ÖZGÜRLÜK TALEBİNİN PARÇASIDIR:Türkiye’de insan hakları sorunlarının derinleşmeye başladığı 2016 ve 2017 yıllarında yeni yılın ilk gününü hapishanedeki gazetecileri ve politikacıları ziyaret ederek geçirdim. Gazetecilik ve siyaset yapma özgürlüğünün engellendiği bir ülkede, bu özgürlüğü kullandığı için hapsedilen insanlarla dayanışmak, özgürlük talebinin bir parçasıdır. Dolayısıyla yeni yılın ilk günü bir milletvekili olarak gelenekselleştirdiğim bu ziyaretleri son derece önemsiyorum.


ADALET BAKANLIĞI HİÇ BİR YANIT VERMİYOR: Ama kamuoyuna ve hapisteki gazeteci -politikacılara üzülerek bildiriyorum ki, bu yıl ilk kez yeni yılın ilk günü yaptığım ziyaretleri gerçekleştiremeyeceğim. Çünkü Adalet Bakanlığı hapishanedeki mahkûmları ziyaret etmeye yönelik tüm başvurularıma bir süredir hiçbir yanıt vermiyor.
Bir milletvekili olarak en tabii hakkım olan cezaevi ziyaretlerini gerçekleştirmem Adalet Bakanlığı tarafından engelleniyor… Tarihimizin en kötü yargı ve yönetim dönemindeyiz. Öyle ki, milletvekilinin ziyaretinden bile korkan, kaçan bir adalet mekanizması işletiliyor…

AKP REKOR KIRIYOR: Darbe dönemleri de dâhil olmak üzere hiçbir dönemde onlarca milletvekili, yüzlerce gazeteci, binlerce siyasetçi, avukat, insan hakları savunucusu, akademisyen ayları ve hatta yılları aşan sürelerde hapiste tutulmamıştı. AKP, Cumhuriyet tarihinin tüm ihlallerini aşma rekoru kırarak 2018 yılına giriyor.

AMASIZ ADALET: 2018’in ilk sabahında, masum olup da hapiste tutulan tüm mahkûmların ‘yeni yılını’ kutluyor ve her şeye rağmen ümitli olmalarını telkin ediyorum. Tüm ‘fikir suçluları’, cezaevindeki tüm milletvekilleri, politikacılar, gazeteciler, insan hakları savunucuları, avukatlar, akademisyenler ve tüm masum vatandaşlarımız; 2018 adaletin ‘amasız’ tecelli ettiği, adaletin yerini bulduğu yıl olsun! Umudumuzu ve direncimizi kaybetmediğimiz sürece önümüzde çok daha güzel yeni yıllar olacağına kimsenin kuşkusu olmasın!

Bu yılın ilk gününü hapishanelerdeki gazeteci ve siyasetçileri ziyaret edemesem de, onların ifade özgürlüğü için mücadelemi her platformda sürdüreceğimin bilinmesini isterim!

DUVAR
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ