‘CHP’li belediyelerde asgari ücret net 2 bin 500 lira olacak’

CHP Parti Meclisi, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Genel Merkez'de toplandı. Kılıçdaroğlu, "CHP'li belediyelerde asgari ücret net 2 bin 500 lira olacak" dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Merkez’de toplanan CHP Parti Meclisi’nde yaptığı konuşmada CHP’li belediyelerde asgari ücret net 2 bin 500 lira olacağını söyledi.

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren Kılıçdaroğlu,  “17 yıllık bir iktidarın Türkiye’nin hiçbir temel sorununa çözüm üretmediğini görüyoruz. Türkiye’nin beş temel sorunu var; demokrasi, toplumsal barış, ekonomi, dış politika, eğitim. Hiçbir anne ve baba eğitimden memnun değil. Bu beş temel soruna 17 yılda çözüm üretmeyen ve derinleştiren bir siyasal anlayışla karşı karşıyayız,” dedi.

“YARGI KARAR VERİRKEN SARAY’A BAKIYORSA…”


“Türkiye’de hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur,” diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Devleti yönetenler kızıyor. Bir kişinin can ve mal güvenliğinin olması için yargının bağımsız olması lazım. Hukukun üstünlüğü olması lazım. Yargı siyasi otoritenin emri altına girmişse, yargı kararı verirken saraya bakıyorsa o ülkenin hiçbir yerinde can ve mal güvenliği yoktur. Herhangi bir yerde bir toplantı olduğunda, yasal bir toplantı olduğunda bir gizli sanık burada terör örgütü propagandası var derse hemen tutuklatırlar, dosyalarına gizlilik kararı koyarlar, avukatları bile neden tutuklandıklarını bilemez. Bu ne demektir? Türkiye’de hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Demokrasinin olmadığı bir yerde sorunların sağlıklı tartışılamayacağını biliyoruz. ”

“EKONOMİ LONDRA’DA BİR AVUÇ TEFECİYE TESLİM EDİLDİ”

Kılıçdaroğu, “Ekonomi tam bir felaket. Mutfakta yangın var,” diyerek hükûmetin ekonomi politikalarını eleştirirken, “Sarayın mutfağı hariç,” dedi.

CHP lideri, “Dövizle garanti alanların mutfaklarında yangın yok. Oralarda her türlü imkan var. Ama sade vatandaş perişan halde. Milyonlarca işsiz yaratıldı 17 yılda. (…) Daha acı olan ise Türkiye ekonomisinin Londra’daki bir avuç tefeciye teslim edilmesidir. 17 yılda vergi istediler, cumhuriyetin bütün kazanımlarını sattılar, cumhuriyet tarihinin en büyük borçlanmalarını yaptılar. Dış borçlanmadan bahsediyorum. 17 yılda dışarıdaki tefecileri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının devlet aracılığıyla ödediği faiz 174 milyar dolar,” diyerek konuşmasına devam etti.

Eğitimde gelinen yerin ‘tam bir felaket’ olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, AK Partili aileler olmak üzere pek çok ailenin çocukalarının eğitiminden şikâyet ettiğini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, “Özel okullarda patlama var çünkü devlet okullarına güven yok. Devlet okullarına olan güven temelden sarsıldı,” dedi.

“AYAKKABI KUTUSUNDA RÜŞVET ALANLAR BÜYÜKELÇİ OLARAK TAYİN EDİLDİ”

CHP lideri Türkiye’nin Mısır, Suriye ve Libya politikasının “büyük bir sorun” olduğunu ekleyerek, “Ayakkabı kutusunda rüşvet alanların büyükelçi olarak tayin edildiği bir ülkede siz dış politikadan ne bekleyebilirsiniz? Rüşvet alan insanlar, nasıl olur da bir ülkeyi temsil etmek için yurt dışına gönderirler?”diye sordu. Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye’nin dış politikasını Putin yönlendiriyor. Neden? Siz dışişleri bakanlığını devredışı bırakırsanız, saraydaki bir avuç insanla Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politikasını oluşturmaya kalkarsanız geldiğiniz nokta egemen güçlerin taşeronluğudur.”

Konuşmasında CHP’nin çalışmalarını da anlatan Kılıçdaroğlu, “Peki biz neye söz verdik ne yapıyoruz? Asgari ücret 2 bin 200 dedik. Bunlar rakamlarının yerini değiştirip 2 bin 20 lira yaptılar. 2020 yılı için ise 2 bin 500 lira olmadı dedik. CHP’li belediyelerimizde 2 bin 500 lira yapacağız. Sözünün eri olan biziz,” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ