CHP sordu ama Adalet Bakanlığı, kaç hakim ve savcının ihraç edildiğini bilmiyor

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın 13 Kasın 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesine skandal yanıtlar verildi.
3 Temmuz 2019'da Adalet Bakanı Abdülhamit Gül imzasıyla verilen yanıtta çelişkili ifadeler dikkat çekti.

Karabat, geçtiğimiz yasama yılında “muhalefetin sesi kısılmaya çalışılıyor” iddiasını gündeme getirmişti. Karabat, TBMM’ye verdiği yazılı soru önergesinde “TBMM’ye sunulup yanıtlanmayan veya iade edilen önergelerin sayısını” sormuştu. Verilen cevapta ise önergesi en çok reddedilen partinin CHP olduğu ortaya çıkmıştı.

Karabat yaptığı açıklamada; “Önergelerimizin cevapsız kaldığı konusunu gündeme getirdikten sonra eskisine nazaran önergelerimize cevap gelmeye başladı; ancak bu sefer de muğlak, tutarsız ve ciddiyetsiz yanıtlarla karşılaşıyoruz” dedi.


Son olarak yargıdaki ihraçları ve ihraçlar sonucu oluşan mağduriyetleri önergesiyle gündeme getiren Karabat’ın hiçbir sorusuna yanıt verilmediği ortaya çıktı. Buna da “Başka bir kaynaktan kolayca öğrenilmesi mümkün olan hususlara cevap verilmediği” gerekçe gösterildi. Ancak Bakanlığın verdiği yanıtın devamında “Soru önergesine konu edilen hususlarda istenilen ayrıntıda bilgi bulunmadığı” ifade edilerek büyük bir çelişkiye imza atıldı.

CHP’li Karabat açıklamasının devamında, “Yargı ihraçlarıyla ilgili verdiğimiz önergede dört soru var. Bakanlığın yanıtının neredeyse tamamı mevzuata göre neden cevap vermediklerine ayrılmış. Bir taraftan bu sorular her kaynaktan kolayca öğrenilebilir diyorlar, sonra da bu konuyla ilgili bilgi bulunmamaktadır diyorlar. Aynı sayfada bu kadar çelişki olsa olsa ciddiyetsizliktir. Ayrıca çeşitli sebeplerle yargıdan ihraç edilen hâkim ve savcıların yargılamaları hakkında Bakanlığın bilgisi olmadığını öğrendik, bu da başka bir skandaldır” dedi.

İşte Karabat’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı'na yönelttiği sorular:

1- Bugüne kadar yargı alanında 'F...Ö' ile bağlantılı olduğu iddiasıyla ihraç edilen hâkim ve savcıların toplam sayısı kaçtır? Bunların görev başlangıç tarihleri ne zamandır?

2- İhraç edilen savcıların başlattıkları ve hala devam eden yargılamalar var mıdır? Varsa bunların sayısı kaçtır?

3-  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Oktay’ın “Hakim ve Savcı denemez” dediği bu kişilerin yaptıkları yargılamalar sonucu oluşan mağduriyetlerle ilgili herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?

4- İhraç edilen savcı ve yargıçların bugüne kadar baktıkları dosya sayısı kaçtır? Bunlardan kaçı bir sonuca bağlanmıştır?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ