Binali Yıldırım'dan Almanlara: 'Nazi ve terörist seviciler' sözlerini unutalım

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya ziyareti öncesinde ARD televizyonuna röportaj verdi. Yıldırım, Almanya ile yeni bir sayfa açma çağrısı yaparak, "Seçimler bitti, önümüze bakalım." şeklinde konuştu.
Almanya ziyareti öncesinde ARD televizyonuna röportaj veren Başbakan Binali Yıldırım, Almanya ile ilişkilerde yeni bir sayfa açma çağrısı yaptı. Yıldırım, "Seçimler bitti, önümüze bakalım" ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aksine Afrin için savaş kelimesini kullanmayan Yıldırım "Bu savaş değil operasyondur" dedi. Ayrıca gazeteci Deniz Yücel'in serbest bırakılabileceğinin işaretini verdi. 

Münih Güvenlik Konferansı'na katılmak üzere Almanya'ya gidecek olan Yıldırım, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yapacağı görüşme öncesinde Alman birinci televizyon kanalı ARD'ye özel bir röportaj verdi. Yıldırım, ARD sunucularından Pınar Atalay'ın sorularını yanıtladı.


'DENİZ YÜCEL'LE İLGİLİ KISA SÜREDE GELİŞME OLABİLİR'

Yıldırım, bir yıldır Türkiye'de cezaevinde olan Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel'in ne zaman serbest bırakılacağı yönündeki soruya, "Bu kararı ben vermiyorum. Mahkemeler kararı verecek. Umarım kısa süre içinde serbest kalır. Ben kısa süre içinde bir gelişme olacağı kanaatindeyim" yanıtını verdi.

ARD sunucusu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Ben görevde kaldığım sürece, Deniz Yücel serbest bırakılmayacak" yönündeki sözlerini hatırlatarak, "Ancak diğer yandan gerçekten de Peter Steudtner örneğinde olduğu gibi davayı hızlandırma seçeneğine sahipsiniz. Bu ikisi nasıl oluyor da birbiriyle uyuşuyor?" şeklindeki sorusu üzerine şöyle konuştu:

'KENDİMİZİ MAHKEMELERİNİ YERİNE KOYAMAYIZ'
"Türkiye bir hukuk devleti. Hukuk devletlerinde davaları mahkemeler görür. Mahkemeler karar verir. Bizler hisssettiklerimizi, düşündüklerimizi söyleyebiliriz. Ancak kendimizi mahkemelerin yerine koyamayız."

Afrin'e yönelik harekat konusuna değinilen söyleşide Yıldırım, "NATO üyesi Türkiye, ittifak üyesi ABD'yle bölgede YPG'yi desteklediği için tartışma yaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun sonuçları olabileceği uyarısında bulunarak, 'Osmanlı tokadı' ifadesini kullandı. Bu ne anlama geliyor?" sorusuna şu yanıtı verdi:

'ABD İLE DE SAVAŞIRIZ'
"Bizim ABD'ye yönelik bir tehdidimiz yok. Biz şunu söylüyoruz: Türkiye, ABD, Almanya NATO üyesi. ABD Suriye'de terör örgütüyle birlikte DEAŞ'e karşı mücadele etme kararı aldı. Biz de diyoruz ki: NATO üyesi bir ülke olan ve NATO'nun sınırlarını koruyan Türkiye'ye karşı terör faaliyetleri içinde olan terör örgütleriyle birlikte çalışma. Bu ortaklığa sığmaz. Bu büyük devlet olmaya da yakışmaz. Bizim YPG ile bir sorunumuz var. Ancak ABD YPG'nin yanında bize karşı savaşa girerse, onlarla da savaşırız."

'SAVAŞ DEĞİL OPERASYON'
Sunucunun Afrin'e yönelik operasyona karşı açıklamalar yapan Türk Tabipleri Birliği'nden doktorların gözaltına alındığını hatırlatması üzerine Binali Yıldırım, "Bu operasyona karşı olan kimse tutuklanmadı. Ancak terörle mücadeleyi savaş diye nitelendirenlere yönelik hukuki adımlar atıldı. Bu da doğal. Çünkü bu bir savaş değil. Bu bir operasyon, Türkiye'nin bağımsızlığını, birliğini, sınır güvenliğini, can ve mal emniyetini korumak için yapılan bir operasyondur. Savaş iki ülke arasında olur. Suriye'de devlet yok ki savaş olsun. Suriye'de ABD de var, Rusya da var, koalisyonun içinde Almanya da var. Dolayısıyla bunları birbirine karıştırmayalım" diye konuştu. 

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen gün yaptığı bir konuşmada Afrin harekatı için 'savaş' kelimesine kullanmıştı. 

'MERKEL İLE HER ŞEYİ KONUŞACAĞIZ'
Başbakan Merkel'le Perşembe günü yapacağı görüşmede bütün konuları görüşeceklerini söyleyen Yıldırım, "Almanya'da seçim oldu. Seçim öncesinde her iki taraf birbirine biraz yüklendi. Ama seçim bitti. Şimdi yeni bir sayfa açmanın vakti geldi. Ben böyle düşünüyorum. Sayın Merkel'le tüm konuları hiç sansür yapmadan konuşmayı amaçlıyorum, düşünüyorum. Ve biz şunu söylüyoruz: Almanya Avrupa'nın belkemiği. Türkiye bölgenin belkemiği. Dolayısıyla Avrupa'yla, Almanya'yla Türkiye ilişkileri sadece AB-Türkiye ilişkileri için değil, aynı zamanda dört milyona yaklaşan soydaşlarımız açısından da önemlidir. Ve yeni bir sayfa açalım. Geçmişi unutalım, önümüze bakalım, ilişkilerimizi daha da geliştirelim" dedi.
(Deutsche Welle Türkçe)

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ