Baydemir için kırmızı bülten ve iade talebi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, İngiltere bulunduğu iddia edilen eski HDP Milletvekili ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkındaki kırmızı bülten ve iade talebini Adalet Bakanlığına gönderdi.

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve HDP Milletvekili Osman Baydemir hakkında ‘silahlı terör örgütüne üyelik’ ithamı ile başlatılan soruşturmada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kırmızı bülten ve iade talebini Adalet Bakanlığı’na iletti.

TOPLANTILARA, YASA DIŞI ETKİNLİKLERE VE CENAZELERE KATILDI


Soruşturma çerçevesinde Baydemir’in çeşitli tarihlerde silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın ‘yasama meclisi’ kabul edilen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantılarına ‘diplomasi komisyon üyesi’ sıfatıyla katılıp konuşma yaptığının, PKK’ya müzahir bazı yayın organlarındaki çağrılara uyarak yasa dışı etkinliklere ve PKK’lıların cenazelerine katıldığının tespit edildiği öne sürüldü.

7 BUÇUK YILDAN 15 YILA KADAR HAPİS CEZASI TALEP EDİLİYOR

Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğince ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkartılan Baydemir’in yurt dışında bulunduğu değerlendirildiği için kırmızı bülten ve iade talebi hazırlandı. İngiltere yetkili adli makamına gönderilen talepte Baydemir’le ilgili soruşturmanın sonuçlandırılabilmesi için Türkiye’ye iadesi istendi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ