Bakan Varank: Adım adım Ay’a yaklaşıyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Adım adım Ay'a, Ay misyonundaki hedeflerimize yaklaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın iştiraki olan Delta V Uzay Teknolojileri AŞ’nin geliştirdiği SORS’un fırlatma testleri için Sinop Test Merkezi’ni ziyaret etti. Varank, fırlatma öncesinde test alanını inceledi, SORS’un montaj ve uçuş öncesi hazırlık aşamalarına ilişkin bilgi aldı.

"ŞU ANDA UZAY ARACIMIZIN TASARIMINA BAŞLADIK"


Varank, yaptığı açıklamada, Milli Uzay Programı’nın hedeflerinden birinin 2023’te Ay’a sert iniş gerçekleştirmek olduğunu anımsatarak, “Şu anda uzay aracımızın tasarımına başladık” dedi.

Sinop’ta Delta V tarafından yapılan testler konusunda bilgi veren Varank, “Buradaki nihai hedef hibrit motorlu roketlerle beraber 100 kilometre dediğimiz uzay sınırını aşabilmek” ifadesini kullandı.

"UZAY ALANINDA ÖNEMLİ AÇILIM YAKALAMIŞ OLACAĞIZ"

Varank, yabancı bir firmanın (Virgin Galactic) hibrit motorlar kullanarak yakın zamanda uzayda seyahat gerçekleştirdiğini belirterek, “İşte bu motoru biz test edebilirsek uzayda buna bir tarihçe kazandırabilirsek bu hibrit motorlarla uzay alanında önemli bir açılım yakalamış olacağız. Bu alanda Türkiye bir adım öne çıkmış olacak” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ