Bakan Soylu ‘İmamoğlu maça gelmesin’ diye Koç’u aramış

Tribünlerde coşkuyla karşılanan Ekrem İmamoğlu, kulüplere bir Bakan'dan tehdit telefonu gittiğini söylemişti. Habertürk yazarı Nagehan Alçı, o Bakan'ı ve süreci köşesinde yazdı.Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi olmayan sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun maçlara gitmemesi için kulüplere telefon açan hükümet yetkilisinin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğu ortaya çıktı.


Habertürk yazarı Nagehan Alçı, kendisini arayan İmamoğlu’nun ‘maçlara gitmemi engellemek için kulüpler tehdit ediliyor’ iddiasını yazdıktan sonra konunun iki gündür çok tartışıldığını belirterek, edindiği yeni bilgiyi ‘Bütün detaylarıyla maçlar öncesi tehdit telefonları iddiası‘ başlığıyla bugünkü köşesinde aktardı.

Alçı’nın yazısı özetle şöyle:

… Hikayenin bütün parçalarını birleştirmek için hem devlet bürokrasisinin tepelerinden hem spor dünyasından hem de siyasetten çok farklı kaynaklarla konuştum. Tahmin edersiniz ki bu bilgileri benimle isimlerini gizli tutmak kaydıyla paylaştılar.

ADIM ADIM YAŞANANLAR

İşte size İmamoğlu’nun tehdit iddiası ile ilgili adım adım yaşananlar.

…İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Fenerbahçe-Galatasaray maçı öncesi Ali Koç’u aramış.

İçişleri Bakanı olarak, kamu güvenliğinin yanısıra spor güvenliğinden de sorumlu olduğunu ifade ederek İmamoğlu’nun maça gelmesinin yaratabileceği riskleri hatırlatmış.

‘KENDİSİNİ RİSKLER KONUSUNDA UYARIN’

Ardından da Koç’a, “Kendisini bu riskler konusunda uyarın bence” diye eklemiş.

…Çok farklı kaynaklardan teyit ettirdiğim diğer bir bilgi, Ali Koç’un Bakan Soylu’ya “Ben Sayın İmamoğlu’nu bir gün önce Can Bartu’nun cenazesinde bu yönde uyardım ancak yine de maça geleceğini söyledi. İzin verirseniz bir de sizin aradığınızı ifade edeyim. Böylesi daha etkili olur” dediği yönünde.

‘BAKAN BEY BENİ ARASIN’

Bunun üzerine Soylu, Koç’a “Elbette iletebilirsiniz” yanıtını vermiş ve Ali Koç, Ekrem İmamoğlu’nu arayarak bu görüşmeyi aktarmış.

Ekrem İmamoğlu’nun Ali Koç’a yanıtı “Eğer bu tip kaygıları varsa Bakan Bey bizzat beni arasın Sayın Başkan” olmuş.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ