Bakan Nebati, İYİ Partili Yılmaz'ın "Türkiye IMF'den borç aldı" iddiasını yalanladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye'nin IMF'den borç aldığını iddia eden İYİ Partili Bilge Yılmaz'a yanıt verdi. "Ya konuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin adınıza üzücü."

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) borç aldığına ilişkin açıklamaların gerçek dışı olduğunu bildirdi. Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İYİ Parti  Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz'ın iddialarına yönelik "Dün katıldığınız bir yayında Türkiye'nin IMF'den 6,5 milyar dolar borç aldığını iddia etmişsiniz. Ya konuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin adınıza üzücü." ifadelerini kullandı.

KOŞULSUZ REZERV DESTEĞİ SAĞLANDI


IMF'nin üye ülkeleri desteklemek amacıyla SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatı, başka bir ifadeyle koşulsuz rezerv desteği sağladığını belirten Nebati, SDR tahsisatlarının üye 190 ülkeye kota payları oranında yapıldığını kaydetti. Nebati, bu kapsamda geçen yıl, ABD'ye 112,9 milyar dolar, Almanya'ya 36 milyar dolar, Güney Afrika'ya 4,15 milyar dolar tutarında rezerv imkanı sağlandığını ifade ederek, Türkiye'ye ise IMF'deki kota payına karşılık gelmek üzere 6,3 milyar dolar tahsis edildiğini belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ