Bahçeli’nin ‘yuvaya dönün’ çağrısının arka planında Babacan ve Davutoğlu endişesi var

Kurucusu olduğu partiden istifa eden eski bakanlardan Ali Babacan ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulacak yeni partilerin AKP içerisinde bölünmelere neden olacağı tartışılıyor.
Bu süreçte MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kendi partisi içerisinden çıkan İYİ Partililere “Yuvaya dönün” çağrısı yapması ise kulisleri hareketlendirmişti.


İlk önce İYİ Parti’nin olağanüstü kurultayı öncesi “yuvaya dönün” çağrısı yapan Bahçeli, bu talebini geçen hafta da tekrarladı. Bahçeli’nin bu çağrısının perde arkası ise belli oldu.

Cumhuriyet’in haberine göre Bahçeli’nin “yuvaya dönün” çağrısının ardında yeni partilerin yola çıkmasıyla AKP’de yaşanabilecek büyük bölünme korkusu yer alıyor. Bu nedenle Bahçeli’nin çağrısının amacı partisini “2023’e hazırlamak” ve “Cumhur İttifakı tabanını genişletmek” olduğu ifade ediliyor. Ancak Bahçeli’nin çağrısı sadece MHP’ye yönelik değil. 

Parti kurmayları, “MHP’ye gelmeleri önemli değil. AKP’ye de gidebilirler. AKP’deki bölünme hazırlığı çok büyük. Partiden büyük kopuş olmasa bile yüzde iki bile değerli olacak. Önemli olan Cumhur İttifakı çatısı altında birleşilmesidir” yorumunda bulunuyor. MHP’de “İYİ Parti’nin henüz partilileşme sürecini tamamlayamadığı ve bir kimlik sorunu yaşandığı değerlendirmeleri yapılıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ