Bahçeli’nin ‘Seçim Kanunu’ çıkışı: Tehlike çanları çalıyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Gelecek ve DEVA Partilerinin seçime girmesini önlemek için Seçim ve Siyasi Partiler Kanununda değişiklik isteği okları AKP’ye çevirdi. Kulislerde, AKP için “Tehlike çanları çalıyor” yorumu yapıldı.
Devlet Bahçeli’nin CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Gelecek Partisi ve DEVA’nın seçime girmesi için milletvekili vereceği taahhüdünde bulunduğunu belirterek buna karşı Seçim, Siyasi Partiler Kanunu ve Meclis İçtüzüğünde değişiklik çağrısı geçen haftanın önemli gündemlerinden biriydi.

Gazete Duvar’da yer alan kulis haberde muhalefet cephesinin MHP Liderinin hamlesini Cumhur İttifakı ortağı AKP’nin isteği olarak gördüğü ifade ediliyor.

MECLİS’TE GRUP KURMAYI ZORLAŞTIRACAK TEKLİF


Cumhur İttifakı oylarının düştüğü iddiaları üzerine 50+1 sisteminde değişikliğe gidilebileceği konuşulurken MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin hamlesiyle söz konusu kanunlarda değişiklikle milletvekili transferinin engellenmesi veya Meclis’te grup kurmak için gerekli milletvekili sayısının artırılmasının gündeme gelebileceği kaydediliyor. Daha önce de gündeme gelen siyasi parti grubu için 20 milletvekili şartının 30’un üzerine çıkarılması bu sayede AKP’nin kendi içinden çıkabilecek yeni bir partinin Meclis’te grup kurmasının da güçleşeceği yorumları yapılıyor.

SÖYLEYENE DEĞİL SÖYLETENE BAKIN

Ancak araştırmalar Gelecek ve DEVA Partisi’nin hem milletvekilleri hem de seçmen açısından en az tehdit ettiği partinin MHP olduğunu gösteriyor. Bu durumda önerinin neden MHP’den geldiği merak konusu oldu. Muhalefet temsilcileri bunun yanıtını, “Söyleyene değil, söyletene bakın!” diyerek AK Parti’yi işaret ederek veriyor. Kulislere göre bu önerileri AK Parti’nin getirmesi durumunda ilk yorumlar, “AK Parti’den grup kuracak kadar milletvekili ayrılabilir” ya da “AK Parti vekillerine güvenmiyor” olurdu. MHP gündeme getirerek bu engellenmeye çalışılıyor. Peki bu değişiklikler istenen sonucu verir mi?

NE KADAR GERERSE O KADAR GERİYE GİDER

Kulisler bu açıdan da hareketli. Söz konusu değişiklikler “Sıkışmışlık”, “Tehlike çanları çalıyor”, “Endişelerin tezahürü” sözleriyle yorumlanıyor. Sıklıkla tekrarlanan İstanbul seçimlerini örnek veren siyasetçiler “Ne kadar gererse o kadar geriye gider”, “Oyun devam ederken kural değiştirmenin cezasını vatandaş keser” değerlendirmelerinde bulunuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ