Bahçeli'den 'Esad'a destek!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun “Kalıcı barış için muhalefetle rejimi anlaştırmamız lazım” sözlerine destek verdi.

Çavuşoğlu’nun açıklaması, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 5 Ağustos’ta Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesinden sonra gelmişti. Türkiye’nin bölgede yeni bir operasyonuna karşı çıkan Putin, Ankara’yı Şam yönetimiyle diyaloğa çağırmıştı.

Erdoğan da bunun ardından zaten istihbarat düzeyinde görüşüldüğünü hatırlatınca Suriye politikasındaki değişim görünür oldu. CHP ise Suriye krizinin çözülmesi için Esad yönetimiyle diyaloğun gerekli olduğunu uzun süredir savunurken iktidar kanadından buna sert tepkiler geliyordu.


Daha önce de AKP’nin Suriye politikasına destek veren Bahçeli de hükümetin yeni tavrından sonra ağız değiştirdi. Bahçeli yazılı açıklamada atılan yeni adımları ‘isabetli’ buldu: “Dışişleri bakanımızın Suriyeli muhaliflerle Esad rejimi arasında barışın tesis edilmesi hususundaki yapıcı ve gerçekçi sözleri kalıcı çözüm arayışlarına güçlü bir nefestir. Türkiye’nin Suriye konusunda attığı adımlar değerli ve isabetlidir.”

MHP lideri daha iki sene önce Esad’ın devrilmesi gerektiğini söyleyerek, “Türk milleti gerekirse, başka da seçenek görülmezse, Şam’a girmeyi şimdiden planlamalıdır. Yansın Suriye, yıkılsın İdlib, kahrolsun Esad” demişti.

Bahçeli 2018’deki bir açıklamasında da Şam’a girip Esad’ın devrilmesini istemiş, çözüm için Şam yönetimiyle görüşülmesi gerektiği görüşüne dair “Katil Esad’la görüşme teklifinde bulunanlar akıllarını başlarına alsınlar” sözleriyle karşı çıkmıştı.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ