Babacan: Türkiye IMF’ye borç vermedi

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan'ı ziyaret etti. Görüşme sonrası iki parti genel başkanı ortak basın açıklaması yaptı. Babacan, Türkiye’nin IMF’ye 5 milyar dolar borç vermediğini söyledi.
“Türkiye her alanda zor dönemlerden geçiyor” diyen Ali Babacan, “Ülkemiz daha iyisine layık. Her alanda sorunlar gittikçe büyüyor, ülkemizin geleceği için çalışmak zorundayız. Nazik ziyareti için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. Babacan, “Teşkilatlarını kurma aşamasında bir partiyiz. Memleket için politika üretmek, teşkilatlanmamıza odaklanmak” dedi.

‘HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ YAPTIK’ 

Akşener, “Hayırlı olsun ziyareti yaptık. Gelecek hafta da Gelecek Partisi’ni ziyaret edeceğiz. Allah yardımcıları olsun, başarılar diledim. DEVA Partisi’nin kuruluşunda ‘Nasıl karşılıyorsunuz?’ sorusu geliyordu. Karşılıklı olarak partilerimizin kuruluş aşamasında yaşadıklarımızı paylaştık. Memleket meselelerini konuştuk. Değerli görüşleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.


AKŞENER’DEN BAHÇELİ’YE: KİMSEYE PARMAK SALLAMADIK

Akşener, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin parlamenter sisteme yönelik sözleri için, “Biz hiçbir parti genel başkanına parmak sallamadık. Sayın Bahçeli görüşlerini anlatma hakkına sahiptir. Biz de buna saygı duyuyoruz. Benim bu konuda söyleyecek bir sözüm yok” yanıtını verdi.

BABACAN: TÜRKİYE IMF’YE BORÇ VERMEDİ

Erdoğan’ın “IMF” sözlerine de yanıt veren eski Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’nin IMF’ye 5 milyar dolar para göndermediğini, bu yönde anlamsız bir tartışmanın sürdürüldüğünü söyledi. Babacan, Erdoğan ile IMF’e borç verme konusunda başlayan tartışma için şunları söyledi:

“2008-2009 krizinden sonra finans kuruluşlarının kaynak ihtiyacı ortaya çıktı. Bu oluşturulan kaynak hazırlığına Türkiye de katkıda bulundu. Merkez Bankası ile fon arasında 5 milyar dolara kadar bir kredinin kullandırılabileceğine dair sözleşme yapıldı. Bir ihtiyaç oluşmadığı için o rakamı kullandırmadı. Bu, o gün adına olumlu bir gelişmedir. Bu açılan ama kullanılmayan bir kredidir.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ