Babacan Diyarbakır’da: Kobani eylemleri şantaj malzemesi yapılamaz

Diyarbakır 1. Olağan İl Kongresi’nde açıklamalarda bulunan DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, HDP’li belediyelere atanan kayyımlara tepki gösterdi. “

“Seçilenlere ve seçim sonuçlarına saygı göstermek demokrasinin en temel ilkesidir” diyen Babacan şöyle devam etti:

‘KİMSE HALKIN OYUNU GASP EDEMEZ’ 


“Mevcut iktidar partisinin ilk günlerinde gündeme getirdiği konuların başında yerel yönetimlerin güçlendirilmesi geliyordu. Muhalefetin engellemesi nedeniyle o gün maalesef bunu gerçekleştiremedik. O günlerden bu güne geldiğimize seçilmişleri makamlarından indirip yerine atanmışlar görevlendiriliyor. Bu güne kadar tam 48 belediyeye kayyım atanmış durumda. Halk iradesi, seçme ve seçilme hakkı şuanda maalesef ayaklar altında. Kimse halkın oyunu gasp edemez.”

‘KOBANİ EYLEMLERİ ŞANTAJ MALZEMESİ OLARAK KULLANILAMAZ’ 

HDP’ye yönelik olarak 6 yıl sonra başlatılan ‘Kobani eylemleri’ soruşturmasına ilişkin ise şantaj malzemesi olarak kullanılamayacağını belirten Babacan “2014’te yaşanan şiddet olaylarının soruşturulmasına itiraz etmek hukuk devletini savunan hiç kimse için mümkün değildir. Ancak yargıdaki dosyalar da ülkeyi yönetenlerin ellerinde işlerine geldiği zaman kullanacakları baskı ve şantaj malzemesi olarak da kullanılamaz” ifadelerini kullandı.

Babacan sözlerinin devamında da, “Daha dün çözüm sürecinde birlikte çalıştığınız insanları bugün apar topar fezlekelerle tutuklamayın. Halkımızın kamu birimlerinin hukuksuz baskısıyla terör örgütünün baskısı arasında bırakılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kaydetti.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ