Avrupa Konseyi’nde kayyımları savunduğu iddia edilen CHP’li Akgün'den açıklama

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Kurulu’nda HDP'nin kazandığı belediyelere kayyım atanmasını savunduğu ileri sürülen CHP'li Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün konuştu.

Medyascope TV'ye konuşan Akgün, kayyımları savunmadığını, yasayla İçişleri Bakanlığı’na verilen bu yetkinin yasal düzenleme ile elinden alınması gerektiğini belirterek, “Ben yasal değişiklik yapılmadan bunun süreceğini söyledim. Konu ile ilgili genel başkanımız ve genel başkan yardımcısına da bilgi verdim” dedi.

Fransa’nın Strazburg kentinde 23 Mart’ta düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (AKYBYK) 42. Genel Kurul Toplantısı’nda HDP’li belediyelere kayyım atanmasını desteklediği ileri sürülen Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün açıklama yaptı.


 Akgün, 21 yıldır Türkiye delegesi olarak konseyde görevli olduğunu, bugüne kadar Türkiye’yi ve doğruları savunduğunu söyledi.

Akgün şu ifadeleri kullandı:

“Benim kayyum uygulamalarına daha önce de gösterdiğim tepkiler konseyin kayıtlarında mevcuttur. Avrupa Birliği’nin bizi kendisinden uzaklaştırmaması gerektiğini, uzaklaştırdıkça hukuk ve demokrasi alanında geri kalacağımızı söyledim. Terör oldukça, yasada İçişleri Bakanlığı’na verilen bu yetkinin, yani silahın siyasiler tarafından kullanılacağını söyledim. Bunun yasal değişiklikle kaldırılması gerektiğini ifade ettim. Terör tanımının yasada çok geniş olması nedeniyle yarın bir bakan çıkıp Hasan Akgün’ü bile görevden alabilir. Bu silahın yasal değişiklikle bakanlığın elinden alınması gerektiğini söyledim. Ben konuşmamda kayyumu nasıl savunduğunu anlamış değilim. Yıllarca bu uygulamayı kınayan ve bir suç varsa bağımsız yargı karaları ile ortaya konulmasından yana oldum.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ