Anayasa Komisyonu yine karıştı

4 partinin sürpriz şekilde biraraya geldiği Anayasa Komisyonu yine karıştı.
Anayasa Komisyonu'nda yine tartışma çıktı. CHP'li Erdoğdu, muhalefet milletvekillerine söz hakkı verilmediğini kaydetti. AKP, CHP, MHP ve HDP grup başkanvekilleri bir araya gelerek, toplantıların tartışmasız geçmesini değerlendirdi. Görüşmelerden sonuç çıkmadığı bildirildi. Bugün toplanan komisyon öncesi 'su tedbiri' ise dikkat çekti.


TBMM Anayasa Komisyonu'nda, anayasa değişikliği teklifinin tümü üzerinde görüşmelerin devam etmesini isteyen CHP'li milletvekilleriyle, teklifin maddeleri üzerinde görüşülmeye başlanmasını isteyen AKP'li milletvekilleri arasında tartışma çıktı. CHP'li milletvekillerinin slogan atarken, AKP'li milletvekilleri bu durumu alkışlayarak protesto etti. Kendisine 'terbiyesiz' dediğini ileri süren AKP'li Salih Cora'ya CHP'li komisyon üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu "Terbiyesiz sensin. Gel lan buraya" diye bağırdı. 


AKP'nin anayasa değişikliğinin görüşüldüğü, TBMM Anayasa Komisyonu Mustafa Şentop başkanlığında altıncı kez toplandı. Komisyon Başkanı Mustafa Şentop, yargının 'bağımsızlık' ilkesine 'tarafsızlık' ibaresinin ekleneceği anayasa değişikliği teklifinin birinci maddesinin görüşüleceğini bildirdi. Bunun üzerine usul üzerine konuşmak için söz isteyen CHP'li komisyon üyesi Bülent Tezcan, anayasa değişikliği teklifinin geneli üzerinde görüşlerini bildirecek milletvekilleri olduğunu belirterek, bu nedenle maddelere geçilmemesi gerektiğini bildirdi. Bülent Tezcan, usulsüz bir oylama ile maddeler üzerinde görüşülmeye geçilmesine yönelik karar alındığını anımsatarak “CHP'nin 6 komisyon üyesi var. Sadece bir üye konuşmuş ben dahil beş üyemiz konuşmadık. Korsan usullerle geneli üzerinde görüşmelerin tamamlandığı ifade edilmiştir. Yine usulsüz bir oylama ile maddeler üzerinde görüşmeye geçilmek istenmektedir. İster birinci, ister ikinci, ister üçüncü maddeye geçilsin; bu paket bütün maddeleriyle birlikte bir bütündür ve bir zorbalık rejimi yerleştirmenin teklifidir. Birinci madde tarafsızlıkla ilgili ifadenin geçtiği madde. Hangi bağımsız ve tarafsız yargıdan bahsedeceksiniz. Bugün hakimlerin, savcıların önüne gelen dosyayı 'tutuklamaya sevk etmesem benim başıma iş gelir' diye kaygı içinde yaşadıkları bir Türkiye'deyiz." diye konuştu. 
HDP'li komisyon üyesi Mithat Sancar da Cumartesi günü yapılan oylamanın geçersiz kılınmasını, yeni bir oylama yapılmasını, ve teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin devam etmesi gerektiğini savundu. Sancar, "Türkiye'nin geleceğine zaman ayarlı bomba yerleştiriyorsunuz. Buradan çıkış olmaz. Teklifi çekmenizi öneriyorum ama çekmeyeceksiniz sınırsız tartışma yollarını kapatmayın lütfen. Konuşabildiğimiz kadar konuşalım. Bunun kimseye zararı olmaz." dedi. 

CHP'LİLER SLOGAN ATTI, AKP'LİLER ALKIŞLADI 

Daha sonra başkan Mustafa Şentop'un “Bir teklifin geneli üzerindeki müzakereler ne kadar sürebilir? Ne kadar sürerse yeterli olur. Kaç kişi konuşursa olgunlaşmış olurö sözlerine teklifin geneli üzerinde görüşmelerin devam etmesini isteyen CHP'li üyeler tepki gösterdi. AKP ve CHP'li üyeler arasında uzun süre tartışma yaşandı. CHP'li milletvekilleri “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecekö diye slogan attı. AKP'li milletvekilleri ise bu durumu alkışlarla protesto etti. 
Tartışmalar devam ederken birinci madde üzerinde görüşmeler başladı ve AKP'li komisyon üyesi Yusuf Başar konuştu. 

"GEL LAN BURAYA" 

Tansiyonun düşmediği toplantıda AKP milletvekili Salih Cora'nın kendisine 'terbiyesiz' dediğini iddia eden CHP'li komisyon üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu "Terbiyesiz sensin. Gel lan buraya" diye bağırdı. Kayışoğlu'nu milletvekilleri sakinleştirdi. AKP'li milletvekilleri alkışlayarak Kayışoğlu'nun bu davranışını protesto etti. 

Yaşanan tartışmaların ardından Anayasa Komisyonu'nu toplantısına ara verildi. AKP ve CHP Grup Başkanvekillerinin Anayasa Komisyonu'nda tansiyonu düşürmek için bir araya geleceği bildirildi.

"BUNU DARBECİLER YAPMIŞTIR" 

Hararetli tartışmaların yaşandığı toplantıdan yayın yapan CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, muhalefet milletvekillerine anayasa geneli üzerine bile söz hakkı verilmeden oylamaya geçilmeye çalışıldığını söyledi. Erdoğdu, "Bunu darbeciler yapmıştır" dedi.Erdoğdu şu ifadeleri kullandı:

150 milletvekili sıradaydı. Sadece 20 milletvekili konuşabildi. Anayasa Türkiye Cumhuriyeti'nin toplum sözleşmesidir. Seçilmiş milletvekillerinin ne yazık ki görüş bildirmelerine müsade etmeden bu yasayı geçirmeye çalışıyorlar. Bunu darbeciler yapmıştır.  AKP milletvekilleri maddeleri okuyup, okuyup geçirmeye çalışıyor. Bu bir darbedir. Ne yazık ki bunu MHP'lilerin desteğiyle yapıyorlar. Uyarıyoruz. Bütün güçümüzle bunu engellemeye çalışıyoruz.

Anayasa komisyonunda su tedbiri

TBMM Anayasa Komisyonu’nda önceki görüşmede, anayasa değişikliği teklifinin maddelerine geçilmesi, kavgaya yol açmış, AKP ve CHP’li miletvekilllerin birbirlerine plastik su şişeleri fırlatmışlardı. Bugün toplanan komisyon öncesi su tedbiri dikkat çekti. Vekillerin birbirlerine su fırlatmasının önüne geçmek için masalarda bulunan su şişeleri kaldırıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ