Analist Zelyut: Moody's kararı tsunami gibi vuracak!

S-400 gerginliği nedeniyle ABD’yle yaşanan gerginlikle dalgalanan Türkiye piyasalarına cuma gece yarısı Moody’s darbesi geldi.
ABD’li kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu bir basamak düşürerek Ba3’ten B1’e indirdi. Ba3 notu Moody’s’in not skalasında spekülatif seviye olarak değerlendirilirken, B1 ise ‘çok spekülatif’ olarak kabul edilen notlar arasında yer alıyor.

Avrasya Yatırım Stratejisti Evren Devrim Zelyut, “Türk ekonomisi, borçları ve bütçe açığı ile alarm veriyordu” derken Moody's’in not tekrar indirmesinin tsunami gibi vuracağını söylüyor.

Dışarıdan borç bulamaz hâle gelinebileceği uyarısı yapan Zelyut, ülkenin borç skalasını grafikle analiz ediyor.


2019’da küçülme yaşandığının altını çizen ekonomist, “İstihdam düşüyor, büyüme azalıyorsa ve üstüne bir de borç alıyorsanız ekonominiz kötü yönetiliyor demektir” yorumunu yapıyor.

Borçları ödemek için yeni borçlar alınacağına dikkat çeken Zelyut, “Ya da toplumu adeta bir zam bombardımanına tutacaksınız. Bu manada seçimlerden sonra gerçekten çok yaratıcı vergilerle ya da geçmişte uygulanan vergilerin artmasıyla karşılaşırsak kimse sürpriz olarak yorumlamasın” diyor.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ