Almanya'da seçime katılım oranı önceki seçimlere göre düşük kaldı!

Kayıtlı seçmenin yanlızca 4'te 1'i sandığa gitti...
Alman haber ajansı dpa’nın Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) verilerine dayandırdığı habere göre, Çarşamba akşamı itibarıyla Almanya’da yaşayan yaklaşık 1 milyon 440 bin kayıtlı Türkiye kökenli seçmenin 343 bin 129’u oy kullandı. Veriler, oy verme işlemlerinin başladığı 7 Haziran’dan bu yana her dört seçmenden yalnızca birinin sandık başına gittiğine işaret ediyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı dpa’nın verilere göre, söz konusu seçmenlerin 312 bin 627’si Almanya’da 13 Türk konsolosluğunda kurulan sandıklarda oy kullanırken, 30 bin 502 kişi gümrük kapısında oyunu vermeyi tercih etti. Almanya’da şu ana kadar seçimlere katılım oranının en yüksek olduğu kent yüzde 32,7 ile Essen olurken, onu yüzde 28,4 ile Düsseldorf ve üçüncü sırada yüzde 27,2 ile Köln izledi.

Yurt dışında kayıtlı yaklaşık 3 milyon Türkiye vatandaşı seçmen, toplam seçmen sayısının yüzde 5’ini oluşturuyor. Bu seçmenlerden büyük çoğunluğunun Almanya’da yaşıyor olması nedeniyle bu ülkede kullanılan oyların, 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarına etkisi açısından kritik bir önem taşıdığı ve seçimlerin kaderini belirleyebileceği ifade ediliyor.


Türkiye dışında 60 ayrı ülkede seçmen sandık başına gidiyor. Bu ülkelerin çoğunda oy kullanma işlemleri Almanya’dakinden sonra başlamıştı.

Geçen yıl gerçekleştirilen anayasa değişikliği referandumunda Almanya’da oy kullanma işlemlerinin bitmesine 6 gün kala sandık başına giden seçmen sayısında yaklaşık yüzde 9’luk artış görülmüştü. Bu yılki düşük katılım oranının da bugün sona eren Ramazan’la ilgili olabileceği ve sandıkların kapanmasına yaklaşılırken daha fazla seçmenin oy kullanacağı tahmin ediliyor.

Yeneroğlu: Erken seçimlere katılım referanduma katılımı geçecek

AKP Yurt Dışı Seçim Koordinasyon Merkezi (YSKM) Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Alman haber ajansı dpa’ya erken genel seçimlere katılımın referanduma katılımı aşmasını beklediklerini söyledi. Yeneroğlu, özellikle genç seçmenin “Özil ve Gündoğan örneğinde de görüldüğü gibi yükselen Türkiye karşıtlığını boykot etmek üzere” sandık başına gideceğinden umutlu olduğunu ifade etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ