Ali Babacan’ın partisinin ismi DEVA; kurucular kurulunda ilginç isimler var

Ali Babacan’ın liderliğinde kurulan partinin isminin Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) olduğu belirtildi. Partinin kurucular kurulunda Mustafa Yeneroğlu, yazar Gülay Göktürk, Ramiz Ongun, eski Korgeneral Mehmet Şanver gibi isimler var.

Kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na vermek için parti kurmayları İçişleri Bakanlığı’na geldi.

Partinin kuruluş dilekçesini eski AKP milletvekili Mehmet Emin Ekmen ve İdris Şahin verdi. Partinin 90 kişilik kurucular kurulunda, AKP’den ayrılan eski bakanlar Sadullah Ergin, Nihat Ergün, AKP’den ayrılan milletvekili Mustafa Yeneroğlu, eski AKP’li vekiller, yazar Gülay Göktürk, ülkücü gelenekten gelen, Alparslan Türkeş’in ölümünün ardından MHP’de liderlik yarışına girip kaybeden Ramiz Ongun, eski Mazlum Der Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gecenin en kritik isimlerinden eski Korgeneral Mehmet Şanver, KAGİDER’in kurucularından Sanem Oktar gibi isimler yer alacak. Sanem Oktar adını kamuoyu yönetmen ve oyuncu Yılmaz Erdoğan’la yaptığı evlilikle de duymuştu.


T24’ün haberine göre, Babacan’ın ekonomiden sorumlu bakan olduğu dönemde Hazine Müsteşarlığı yapan İbrahim Çanakçı, askeri strateji analisti Metin Gürcan, eski Kadın ve Aile Bakanı Selma Aliye Kavaf, eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir gibi isimler de Kurucular Kurulunda yer aldı.

Kurucular kurulu listesindeki 90 isimden 27’sinin kadın olduğu, kadın ve genç sayısının listenin yüzde 50’sini oluşturduğu bildirildi. Babacan, bugün sabah Fox TV’de katıldığı programda, resmî kuruluş dilekçesini bugün İçişleri Bakanlığı’na vereceklerini belirtti. Babacan, parti ismi ve logosunu çarşamba günü gerçekleştirecekleri tanıtım toplantısında duyuracaklarını ifade etti.

DEVA PARTİSİ

Partinin adı “Demokrasi ve Atılım Partisi” olarak kesinleşti. Partinin kısaltılmış adı “DEVA” olarak belirlendi.

GÜL İLE İPLER KOPMADI

Babacan cephesi, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeni partiyle yollarını ayırdığı iddiasını doğrulamadı. T24’e bilgi veren kaynaklar, Gül ile Babacan arasındaki doğrudan temasın sürdüğünü, ekipler arasındaki bazı görüş farklılıklarının yol ayrımı olarak nitelendirilemeyeceğini, en üst düzey ilişkinin sağlıklı biçimde yürüdüğünü söylediler. Aynı kaynaklar; Gül’e yakın isimlerden Prof. Beşir Atalay’ın tamamen “şahsi gündemi” nedeniyle yönetimde yer almak istemediğini, ancak fikri katkılarını sürdürmeye devam edeceğini Babacan’a ilettiğini kaydettiler.

HAŞİM KILIÇ DA VAR

Kaynaklar, anayasa hukukçusu Prof. Osman Can’ın, dün listede olmadığını öğrendikten sonra “ayrılık” açıklaması yaptığını, ancak kuruluş sürecine katkı sağladığını kaydettiler. Partinin kuruluş sürecine eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın da katkı verdiği ancak isminin kurucular kurulunda yer almadığı bildirildi. Kılıç’ın buna rağmen yakın temasının sürdüğü ifade edildi.

ŞANVER DE LİSTEDE

Kurucular kurulu listesinde Metin Gürcan ve Mehmet Şanver gibi asker kökenli isimlerle, çok sayıda akademisyenin de olması bekleniyor. Şanver, 15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleştiği gecenin en kritik isimlerinden biriydi.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ