AKP ve MHP’lilerden Cübbeli Ahmet’in derneği için İBB’de imar seferberliği

Tarihi yarım adada bulunan ve Cübeli’nin onursal başkanlığını yaptığı derneğin konut imarlı binası, AKP ve MHP’lierin oylarıyla ‘sosyal kültürel tesis’ oldu.


İsmailağa Cemaatinin önde gelen isinlerinden Cübbeli Ahmet Hoca lakaplı, Ahmet Mahmut Ünlü’nün onursal başkanı olduğu Fatih İlçesindeki ‘Hoca Ahmet Yesevi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne ait yaklaşık bin metrekarelik parselin imarını değiştirmek için 2017 yılında başlayan süreçte sona gelindi.

İBB’DE PLAN DEĞİŞİKLİĞİ


Çarşamba Semtine bağlı, Müftü Ali Mahallesinde “konut” imarı taşıyan derneğe ait alanın “Sosyal Kültürel Tesisler” alanı ilan edilmesi için İBB’ye plan değişikliği başvurusu yapılmıştı.

İBB tarafından yapılan plan değişikliğine göre, 2005 yılında kurulan derneğe ait, bin metrekarelik parsel “sosyal kültürel tesis alanı” ilan edilirken, yapılacak binanın yüksekliği de 15.50 metre olarak belirlendi.

AKP VE MHP OYLARIYLA GEÇTİ

2015 yılında “kamu yararına çalışan dernek statüsü” kazanan derneğe ait plan değişikliği, daha sonra yasa gereği değerlendirilmek üzere koruma kurullarına gönderildi. Kurul süreci de tamamlandı ve İBB Meclisi Temmuz ayı oturumlarında plan değişikliği tekrar gündeme alındı. İstanbul 2 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün 3 Mart 2020 tarihli onayı doğrultusunda plan değişikliği de uygun bulundu.

Daha önceki plan değişikliği kararlarına da katılmayan CHP grubu, son karara da “hayır” oyu kullandı. Cübbeli Ahmet Hoca’nın derneğine ait olan arazinin imarı, çoğunluğu elinde bulunduran AKP-MHP grubunun oyları ile kabul edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ