AKP, MHP'yi sattı: İttifak işe yaramadı

AKP'li Orhan Miroğlu referandum sonucunda MHP ile işbirliğinin sonucunu göremediklerini ancak Kürt seçmenin 'evet' konusunda belirleyici olduğunu savundu.
Miroğlu, "Kürtler bu kurucu dönemde ‘evet biz de varız’ demiş oldular bu seçimde. AK Parti artı Kürt ittifakı Türkiye’ye kazandırır. Herkes kazanır. Türk halkı kazanır, Kürt halkı kazanır, Türkiye kazanır" dedi.AK Parti Mardin milletvekili Orhan Miroğlu, Meclis’te AK Parti ve MHP’nin işbirliğinin sahada çok da güçlü bir karşılığının olmadığını gördüklerini söyledi.

Mardin’in Midyat İlçesi’ni ziyaret eden Orhan Miroğlu, AKP ilçe Başkanlığı’nda referandum sonuçlarını değerlendirdi. ‘Kürt seçmenlerin bu referandumda belirleyici olduğunu’ ancak meclisteki AKP-MHP işbirliğinin sahada çok da güçlü bir karşılığının olmadığını gördüklerini belirten Miroğlu şöyle konuştu: “Bunun da altının çizilmesi gerekiyor. MHP ile temsil edilen Türk milliyetçi hareketi içindeki bölünmeler, Cumhurbaşkanlığı sistemi konusunda kendi içerisinde bir bütünlük sağlayamamış olması, AK Parti’nin diyelim, ya da referandumda ‘evet’ tercihinde bulunan insanların biraz hayal kırıklığına uğramasına yol açtı. Umuyoruz ki bundan sonraki süreçte hiç değilse milliyetçi kesim Türkiye’nin bu referandumunu doğru analiz etsin, doğru okusun ve doğru siyasi tercihler yapsın. Ama gördüğümüz şey şuydu; Kürtleri MHP ile, MHP’yi de Kürtlerle korkutma stratejisi izledi Cumhuriyet Halk Partisi ve onunla birlikte hareket eden bağdaşıkları. .”

‘AK PARTİ, KÜRT İTTİFAKI TÜRKİYE’YE KAZANDIRIR’


Kürt meselesinin bir demokrasi ve eşitlenme meselesi olduğunu, bu siyasi temsili Kürtler kendi hayatlarında hissettikleri oranda AK Parti’ye desteklerini sürdüreceklerini söyleyen AK Parti Milletvekili Miroğlu, şunları söyledi: “Geldiğimiz yer Türkiye’de Kürt nüfusunun değil ayrılığın, üniter birliğin sigortası haline gelmiş olması. Bu sigortanın kıymetini en başta AK Parti’nin ve diğer partilerin bileceğini düşünmemiz gerekiyor, bunu talep etmemiz gerekiyor. Hepimiz için yeni bir dönem başlıyor, Türkiye için bir dönem başlıyor. Bu dönem kurucu bir dönemdir ve Kürtler bu kurucu dönemde ‘evet biz de varız’ demiş oldular bu seçimde. AK Parti artı Kürt ittifakı Türkiye’ye kazandırır. Herkes kazanır. Türk halkı kazanır, Kürt halkı kazanır, Türkiye kazanır.” 

DHA
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ