AKP kulisi: Kürtler harekât nedeniyle CHP’ye verdiği desteği gözden geçirecek

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik gerçekleştirdiği askerî harekâtın ardından önce ABD daha sonra Rusya ile yapılan anlaşmalar sonucunda Suriye’de sıcak gelişmeler yaşanırken, iç siyasette de AKP operasyona ilişkin oy hesapları yapıyor.


Yaptığı kamuoyu araştırmalarında harekâta ilişkin desteğin yüzde 86 olduğunu belirleyen AKP, bu oranların kendi oylarına ne kadar yansıyacağına yönelik hesaplamalar yapıyor.

AKP anketinden tabelasını 2019 bitmeden asmaya hazırlanan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile eski bakan Ali Babacan’ın kuracağı yeni partilerin ne kadar oy alacağına ilişkin sonuçlar da yer aldı. Her ne kadar AKP, harekât nedeniyle yeni partilerin kuruluşunun erteleneceğini düşünse de Babacan ve Davutoğlu’ya yakın isimler programda bir değişiklik olmadığını ifade ediyor.


AKP'nin anketinden Babacan'ın partisine oy vereceklerin oranı yüzde 0,7, Davutoğlu'na oy vereceklerin oranı ise yüzde 0,3 olarak ölçüldü. Kulislerde Davutoğlu'nun AKP tabanından, Babacan'ın ise AKP'nin yanı sıra daha geniş bir siyasi yelpazeden destek göreceği değerlendirmesi yapılıyor.

Bu nedenle AKP’de yeni partilere yönelik bir dizi önlem planlanıyor.

Bunların ilk adımı da geçen hafta AKP'nin kuruluşundan bu yana partide görev almış il başkanları, ertesi gün de belediye başkanları toplantısı ile atıldığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her iki toplantıda da “yeniden kucaklaşma” mesajı verdiğine dikkat çekilirken, "Hiç kimseyi dışlamadan kırmadan dökmeden hatta varsa kırık kalpleri tamir ederek irtibatımızı güçlendireceğiz" şeklinde konuşmasına dikkat çekiliyor.

Bu kapsamda eski teşkilat yöneticilerinin partide yeniden görev almalarını sağlayacak seçenekler üzerinde duruluyor.

Ancak kulislerde Erdoğan'ın muhaliflerine dönük baskıyı artırabileceği de ifade ediliyor.Davutoğlu'nun kurucuları arasında olduğu Şehir Üniversitesi'ne tedbir konulması ve yine Davutoğlu'nun İstanbul il binası olarak kullanılmak üzere kiraladığı ofisin  "izinsiz tadilat ve mimari tasarım" yapıldığı gerekçesiyle mühürlenmesi bunlara örnek gösteriliyor.

Yeni kurulacak partilerin il, ilçe teşkilatları için kiralayacak ya da satın alacak bina ya da kongre salonu bulmakta bile zorlanabileceğine dikkat çekiliyor.

Partide Mustafa Yeneroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebi üzerine istifa etmesinin ardından yeni istifaların olup olmayacağı yönünde tartışmalar yaşanıyor. Siyasi kulislerde, yeni partilerin tabelalarını asmasının ardından, gerek gruptan, gerekse teşkilatlardan koplamalar yaşanacağı yorumları yapılıyor.

AKP’de CHP'nin çektiği "muhalefet bloğu"nun ise Suriye harekâtı nedeniyle "çatladığı" yorumları yapılıyor.

Bu kapsamda HDP ile CHP ilişkisi gösteren AKP, cezaevinde bulunan eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Günü geldiğinde kimse bağrına taş falan basmayacaktır, o bir kere olur" açıklamasını ise bunun işareti olarak değerlendiriyor.

AKP'de, ilerleyen süreçte Kürtlerin CHP'ye destek tavrını gözden geçireceği yorumu yapılıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ