‘AKP için geri dönülemez noktanın eşiği: Çekirdek seçmen çözülüyor’

AKP'nin temmuz itibarıyla 2 puan kaybı olduğunu bildiren Yöneylem Araştırma, partinin son oy oranının kararsızlar dağıtılmadan yüzde 22,5'e kadar düştüğünü açıkladı. Bunun, AKP'nin çekirdek seçmenini kaybetmeye başladığı anlamına geldiği belirtildi.

Yöneylem Araştırma tarafından son bir yılda yapılan araştırmaları grafik halinde paylaşan Genel Koordinatör Derya Kömürcü, “AKP’nin aralık ayındaki kur korumalı mevduat hamlesi sonrası hariç istikrarlı bir biçimde oy kaybettiği görülüyor” ifadesini kullandı.

Kömürcü haziran ayı itibarıyla AKP’nin 2 puan kaybı olduğunu vurgularken, partinin son oy oranını yüzde 22,5 olarak açıkladı. Kömürcü’nün paylaşımları şöyle:


KUR KORUMALI MEVDUATTAN SONRA.. 

1) Ekteki grafik Yöneylem tarafından yapılan araştırmalarda partilerin son 1 yıl içindeki oy oranlarını gösteriyor. Dikkatli bakıldığında AKP’nin Aralık ayındaki kur korumalı mevduat hamlesi sonrası hariç istikrarlı bir biçimde oy kaybettiği görülüyor.

AKP’NİN OY ORANI, KARARSIZLAR DAĞITILMADAN YÜZDE 22,5 

2) Geçtiğimiz ay kritik bir eşik aşılmış, kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtılmadan AKP’nin oy oranı %25’in altına inmişti. Bir yönetim krizi ya da kur şoku gerçekleşmeksizin yaşanan bu gelişmenin yeni bir safhaya geçtiğimizin işareti olabileceğini söylemiştim.

3) Bu ay itibariyle çok daha çarpıcı bir gelişme yaşandı ve AKP 2 puana yakın oy kaybederek %22,5’e geriledi, birinci parti konumunu yitirdi. Aradaki fark çok küçük olduğu için bunun kalıcı olup olmayacağını şu anda kestirmek zor.

‘AKP, ÇEKİRDEK SEÇMENİNİ KAYBEDİYOR’

4) Ancak şu yorum kolaylıkla yapılabilir: AKP oyunun bu seviyeye inmesi, artık çekirdek ve sadık seçmeninden de kaybetmeye başladığı anlamına gelir. AKP’den kopan seçmenlerin öncelikli ve ağırlıklı olarak kararsız ve oy kullanmayacak seçmen kümesine yerleştiği doğru.

5) Bir kısmının AKP’ye geri döneceğini de öngörebiliriz. Ancak yine de yukarıdaki grafikte de görülebileceği üzere muhalefet partileri toplamının oy oranında ciddi bir artış olduğunu görüyoruz. AKP açısından geri döndürülmeyecek bir noktanın eşiğindeyiz.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ