AKP, Gül ve Arınç'ın peşini bırakmıyor

Bugün öğle namazı çıkışında '2019'da Cumhurbaşkanı adayı olabilir' iddialarına açıklık getirmesi beklenen Abdullah Gül ile ilgili AKP'den yeni bir atak geldi
AKP'nin düzenlediği etkinliklere katılmayı reddeden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı karede poz vermekten imtina eden 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e AKP'den yeni bir davetiye gitti. 

Hazırlıkları süren ve 21 Mayıs'ta Erdoğan'ın resmen partiye dönmesinin gerçekleşeceği olağanüstü AKP kongresine katılması için hem Gül'e hem de AKP'li bazı siyasetçilerle sık sık polemiğe giren Bülent Arınç'a davetiye gönderildi. İkilinin kongreye katılıp katılmayacağı henüz bilinmezken, Gül'ün partiye mesafeli tutumu ve 2019'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'a karşı aday olacağı iddiaları tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre, partide kongre için görevlendirilen genel başkan yardımcıları yaptıkları toplantılarda ana çerçeveyi oluşturdular. Erdoğan, olağanüstü kongrede genel başkanlığa 1470 delegenin ortak imzasıyla aday gösterilecek. İlk imzayı Başbakan Binali Yıldırım atacak. Kongrede genel başkanın yanı sıra MKYK da değişecek. MKYK üyelerinin yarısının değiştirileceği dile getiriliyor.


Kongreye katılacaklar için tüm illerden 1500 otobüs kalkacak. Delegeler dışında il teşkilatlarının organizasyonunda partililer de Ankara'ya taşınacak. Kongreye ihraç edilenler ve istifa edenler hariç, partiyle ilişkisi devam eden tüm eski milletvekilleri, il başkanları, bakan ve belediye başkanları da davet edilecek. Bu çerçevede, son dönemlerde adı üzerine spekülasyon yapılan ve tartışmaların dışında kalmaya çalışan Gül ve partilerle zaman zaman tartışmaya giren eski başbakan yardımcısı Bülent Arınç'a da davetiye gidecek. Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra ailesinin diğer üyelerinin de kongreye katılması bekleniyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ