‘AKP anketinde Ankara için sürpriz isim çıktı’

Olağan takvime göre 30 Mart’ta gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesi kulisler de hareketlendi. Adaylıklara ilişkin partilerden farklı isimler gelmeye devam ediyor.
Gözlerin çevrildiği partilerin başında AKP geliyor. Özellikle Ankara ve İstanbul’a kimin aday gösterileceği merak konusu.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul için Binali Yıldırım’ın adaylığına yeşil ışık yakan açıklama yapmıştı. 

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre özellikle taşrada isim sorularak yapılan anketlerde, mevcut başkanların şansının az olduğunun ortaya çıktığı belirtiliyor.


Anket verilerine göre, seçmenin yüzde 25’i “Önce partilerin adaylarını görüp tercih kullanacağım” noktasında…

AKP’nin aralıksız yaptırdığı çalışmalarda Ankara için, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin yanı sıra, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’yi görmek isteyenlerin de olduğu ortaya çıktı. Sürpriz olarak yorumlanabilecek isimlerden biri de Mansur Yavaş. Hangi partiden aday olacağı henüz kesinleşmeyen Mansur Yavaş’ın ismi, AKP’nin anketinde Ankaralıların başkan olarak görmek istediği isimler arasında yer aldı. 

Yavaş, bir önceki seçimde CHP adayı olarak yarışmış, Gökçek’i koltuğundan etmeye çok yanaşmıştı.

Kulislerde ortaya atılan isimlerden birinin de eski Ekonomiden Sorumlu Bakan Ali Babacan olduğu belirtiliyor. Ancak Babacan’ın böyle bir teklifi kabul etmeyeceğini söyleyenlerin sayısı da yüksek. AKP kurmaylarının, “Babacan için hava koşulları uygun değil” yorumu yaptıkları aktarılıyor.

Öte yandan Binali Yıldırım’ın ise kafa karışıklığının azaldığı belirtiliyor. Yıldırım’ın, “Başbakanlık, Meclis Başkanlığı yaptım. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı önemli ama protokol olarak bakarsanız, bu görevlerden sonra doğru olur mu?” dediği de konuşuluyor. 

CHP’nin kalesi sayılan İzmir için ise en çok duyulan isim, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener. Özgener’in siyasi kimliği ve AKP’li geçmişi bulunmuyor. ‘Liberal‘ olarak bilindiği söylenen Özgener’in tereddüt ettiği ve “Kimle, nasıl çalışacağıma karışılmazsa, düşünürüm” dediği öne sürülüyor.

Bakanlar arasında ismi geçen tek isim ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmaya devam ediyor. Soylu’nun İstanbul’u istediği de konuşuluyor.

 Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ