'Ahrar-uş Şam'a özel sınır kapısı' Meclis'e taşındı!

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, terör örgütü El Nusra ile bağlantılı Ahrar-uş Şam'a özel sınır kapısı açıldığı iddiasını Meclis'e taşıdı.
CHP'li Erdem, Suriye'nin İdlib kentine Ahrar-uş Şam örgütüne özel sınır kapısı açıldığı iddiasını, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na sordu.

Bakan Çavuşoğlu’na verdiği soru önergesinde Erdem, “Terör örgütleriyle özel ilişkisi olan silahlı militanların sınırdan geçip yurttaşların hayatını tehlikeye atması durumunda sorumluluk alınacak mıdır?” diye sordu.

''Ahrar-uş Şam militanları için özel sınır kapısı açılmış mıdır?''

CHP’li Eren Erdem’in Bakan Çavuşoğlu’na verdiği soru önergesi:

1. Ahrar-uş Şam militanları ve aileleri için oluşturulmuş “özel sınır kapısı” bulunmakta mıdır? Bu sınır kapısı nerededir? Bu kapıyı hangi örgüt militanları kullanmaktadır?

2. Özel sınır kapısını kullanma şartları nelerdir? Sınır kapısından geçiş yapan militanların kaydı tutulmakta mıdır? Sınırlarda güvenlik nasıl sağlanmaktadır?

3. Hükûmetiniz Ceyşül-İslam ve Ahrar-uş Şam örgütünü terör örgütü olarak tanımlamakta mıdır?


''Ahrar-uş Şam üzerinden El Nusra'ya silah mı gönderiliyor?''

4. İdlib’te tespit edildiği kadarıyla hangi gruplar savaşmaktadır? Görüntülerde Ahrar-uş Şam militanlarının El Nusra terör örgütüyle birlikte savaştığı iddiası doğru mudur? 

5. El Nusra'nın silahlarının çoğunu Ahrar-uş Şam'ın tedarik ettiği iddiası doğru mudur? Ahrar-uş Şam hangi gruplarla birlikte hareket etmektedir?

6. Terör örgütleriyle özel ilişkisi olan silahlı militanların sınırdan geçip yurttaşların hayatını tehlikeye atması durumunda sorumluluk alınacak mıdır?

7. Rusya’nın terör örgütü ilan ettiği El Nusra ve Ahrur-uş Şam örgütlerine sınır kapısında saldırması ve askerlerimizin şehit olması durumda nasıl bir diplomatik yol izlenecektir?

8. Yurttaşlarımızı bu selefi, köktenci ve silahlı terör örgütü militanlarından korumak adına ne gibi önlemler alınmaktadır?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ