Ahmet Türk’ün sağlık durumu endişe verici

‘Örgüt üyeliği’ suçlamasıyla 24 Kasım tarihinde tutuklanan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı DBP’li Ahmet Türk’ün sağlığından endişe duyuluyor.
74 yaşındaki Türk, 21 Kasım’da evinde polislerce gözaltına alınmış, 24 Kasım’da da ‘örgüt üyeliği’nden tutuklanarak İstanbul’daki Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti.

Cumhuriyet’ten Ayşe Yıldırım’ın haberine göre kalp pili taşıyan Ahmet Türk’ün aylık rutin kontrollerinin dahi yapılmadığını belirten avukatı Erdal Kuzu, “Sağ gözünde katarakt oluşmuş. Doktor kataraktın ilerlediğini ve mutlaka ameliyat olması gerektiğini söylemiş. Olsa bile sonrasında hijyen koşulları gerekiyor. Ne yazık ki cezaevinde bu mümkün değil” dedi.

Hastaneye sevk edildi


Hastalık nedeniyle yaptıkları tahliye taleplerinin reddedildiğini anlatan Kuzu, savcılığın Türk’ü sağlık durumunu tespit etmek için heyet raporu hazırlanmak üzere bir hastaneye sevk ettiğini aktardı: “Rapor henüz çıkmadı ama ‘cezaevinde kalabilir’ şeklinde çıkma ihtimali yüksek. Kamuoyunda Ahmet Türk’ün sağlık ve tutukluluğuna tepkileri ortadan kaldırmak için bu yönde bir rapor çıkacağını düşünüyoruz. Umarım heyet bizi yanıltır.”

Sağlığı giderek kötüleşiyor

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey de iki kez ziyaret ettiği Türk’ün sağlık durumunun detaylarının paylaşılmasını doğru bulmadığını ancak yapmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Çünkü insani standartların bile değerlendirilmediğini görüyoruz. Ahmet Türk’ün sağlığı giderek daha kötüleşiyor. Acil ve adil bir karar alınmasını bekliyoruz. Sağlık katliamını önlemek için bunu yapmak zorundayız” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ