Abdüllatif Şener: AKP hayal edemeyeceği bir oy kaybı yaşayacak

CHP Konya Milletvekili Abdullatif Şener, “Anketlerde AKP’nin oy oranı yüzde 30 civarında geçiyor. Ben yüzde 30’un bile AKP için hayal olduğunu düşünüyorum.


Vatandaş ‘Elim kırılsaydı oy vermeseydim’ diyor. Hükumete yönelik eleştirileri önce AKP’liler yapıyor. AKP gidicidir” dedi.

AKP hükumetinde bir dönem Başbakan Yardımcılığı da yapan Abdüllatif Şener, ekonomi konusunda uyardı. Şener, “Bütçe açığı korkunç düzeyle çıkmış vaziyette. Hükumet açığı 139 milyar öngörmüşse de yıl sonu itibariyle bunun 220 milyar liraya ulaşma ihtimali var” ifadesini kullandı.


Sözcü Gazetesinden Saygı Öztürk’e konuşan CHP Milletvekili Abdüllatif Şener, ülkenin ekonomik bir buhrandan geçtiğini belirterek, “Büyük bir ekonomik sıkıntı var. İnsanımız iş-aş derdine düşmüş. Üstelik bu yalnız korona süreciyle bağlantılı da değil. Özellikle 2017’den bugüne kadar hükumetin izlemiş olduğu ekonomik politikaları ve tek adam üzerine dayalı kurmuş olduğu bir rejimin sonucudur” dedi.

Hükumetin borçlanmada zirve yaptığını kaydeden Şener, “Uluslararası piyasalara tefeci faiziyle borçlanıyoruz” uyarısında bulundu.


Şener, şunları söyledi:

BÜTÇE AÇIĞI KORKUNÇ DÜZEYDE

“Bütçe açığı korkunç düzeyle çıkmış vaziyette. Hükumet açığı 139 milyar öngörmüşse de yıl sonu itibariyle bunun 220 milyar liraya ulaşma ihtimali var. Üstelik de Merkez Bankası kar ve yedek akçelerini yani kefen parasını bütçeye aktardı. Ona rağmen bu korkunç açık ortaya çıktı. Yani, Devlet bütçesi dikiş tutmuyor. Sürekli borçlanarak, yama yapmaya çalışılıyor.

ENFLASYONU EN YÜKSEK 10 ÜLKEDEN BİRİSİYİZ

Rakamlarla oynayarak küçültmeye çalışsalar da açıkladıkları yıllık bazda yüzde 13 civarındaki enflasyon ile dünyanın en yüksek 10 enflasyonu olan ülkesinden birisiyiz. Banka rezervleri ekside. 3 trilyon 258 milyar lira kredi dağıtmış. Ama topladığı mevduat 3 trilyon 60 milyar lira. Yani mevduattan 198 milyar lira daha fazla kredi dağıtmış. Vatandaş TL’ye güvenmiyor, o yüzden toplam mevduatın yüzde 52.2’si dövizde. Ama bu çark dönerken de, bu işten zenginleşenler, karlı çıkan ve hükumetle dirsek temasında olan bir avuç insan var.

TEFECİ FAİZİYLE BORÇLANIYORUZ

Vatandaşın kredi kartı borcu 700 milyar lirayı geçti. Ocak-Mayıs döneminde ödediği faiz 32 milyar lira. Batık krediler ise 150 milyar lira. Bankacılık sektörü de hükumetin genel politikaları çerçevesinde görüntü veriyor. Reel sektörün döviz açığı 170 milyar lira. Hükumetin dış borçları veya dövize dayalı borçları zirve yapmış durumda. Uluslararası piyasalarda ülke borçlanma kredi notumuz 480’ler civarında. Halbuki hiçbir batı ülkesinin kredi notu 50’nin üzerinde değil. Dolayısıyla, uluslararası piyasalara tefeci faiziyle borçlanıyoruz. Bunun sıkıntısını 83 milyon insan çekiyor. Türk çiftçisi 110 milyar liranın üzerinde borçludur. Kazanç azalıyor, borçları ödemekte büyük zorluklar çekiyor. Elinden tarlası, traktörü alınıyor.

YÜZDE 30 BİLE AKP İÇİN HAYAL

Bu tablo, siyasetin rengini de değiştirmiş gözüküyor. Hükumete yönelik eleştirileri sadece muhalefet partilerine destek verenler değil, daha fazla AKP’ye oy verenler yapıyor. Vatandaş feryat ediyor. ‘Elim kırılsaydı da oy vermeseydim’ diyor. AKP’ye geçmişte büyük destek veren Konya’da da bu böyle gözüküyor. Bu gidiş Sayın Erdoğan’a hayal etmeyeceği bir oy kaybıyla yansıyacak. Anketlerde AKP’nin oy oranı yüzde 30 civarında geçiyor. Ben yüzde 30’un bile AKP için hayal olduğunu düşünüyorum. İktidarı gidici görüyorum.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK İŞSİZLİK RAKAMI

İşsizlik bugün Türkiye’nin en büyük sorunudur. Resmi işsizlik yüzde 13’ün üzerindedir. Fakat Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine baktığımızda çalışma çağındaki nüfus sürekli artıyor ama çalışanların sayısı azalıyor. Bu şunu gösteriyor. Bu iktidar işsizlikten daha korkunç bir durum ortaya çıkardı. Bir umutsuzlar kesimi üretti. Her şeyden umudunu kesmiş, iş arama şevki bile kalmamış milyonlarca genç ortaya çıktı. Umutsuzlarla birlikte düşündüğümüzde geniş tanımlı işsiz miktarı 9.5 milyon kişidir. Cumhuriyet tarihi boyunca işsizlik rakamının en yüksek olduğu dönemi yaşıyoruz. Burada en önemli nokta genç işsizliğidir. İşsizlikten en fazla muzdarip kesim gençlerdir. Genç işsizlik yüzde 25. Bunlar arasında da işsizliğin en büyük sıkıntısını çekenler ise üniversite mezunlarıdır. Yani iktidar gençlerimizin gençliğini ve bu ülkenin geleceğini çalmıştır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ